Co mogę zrobić, aby zapobiec problemom dentystycznym?

image

Mówią, że "nic, co nosisz, nie jest ważniejsze od twojego uśmiechu". Wielki uśmiech jest pamiętny. Pokazuje pewność siebie, szczęście i zabawę. Jednakże, potrzeba trochę pracy, aby go tak zachować. Na szczęście udzieliliśmy kilku codziennych wskazówek, aby pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów i zapobiec problemom dentystycznym.

Jak mogę utrzymać zęby w zdrowiu i co mogę zrobić, aby zapobiec problemom z zębami?

Szczotkowanie zębów jest ważne. Pomaga ono zmyć zarazki i bakterie, które mogą powodować próchnicę zębów i choroby dziąseł. American Dental Association zaleca mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, za każdym razem przez dwie minuty. Używaj szczoteczki o miękkim włosiu i szczotkuj zarówno zęby, jak i język. Dla dodatkowej ochrony przed zarazkami, używaj pasty do zębów z fluorem.

Upewnij się, że szczotkujesz zęby codziennie rano. W ciągu nocy gromadzi się płytka nazębna, powodując rozwój bakterii, które prowadzą do nieświeżego oddechu. Jeśli masz rano filiżankę kawy, odczekaj co najmniej 30 minut, aby umyć zęby. Ze względu na to, jak kwaśna jest kawa, zbyt wczesne szczotkowanie może spowodować wiele uszkodzeń zębów.

Do codziennej rutyny należy również dodać nitkowanie zębów. Nici dentystyczne pomagają usuwać jedzenie i gromadzące się między zębami oraz wzdłuż linii dziąseł, których nie można umyć.

Czy niektóre produkty spożywcze mogą powodować problemy z zębami?

Niektóre pokarmy, które spożywasz, niezależnie od tego, czy jesteś codziennie szczotką/nitką dentystyczną, czy też nie, mogą zniszczyć szkliwo, spowodować próchnicę zębów i inne poważne problemy z zębami. Napoje cukrowe, takie jak soda, powodują, że w jamie ustnej znajdują się kwasy, które niszczą szkliwo zębów. Kiedy szkliwo zaczyna się rozpadać, zęby są bardziej podatne na próchnicę. Najlepiej jest unikać napojów sodowych, nawet dietetycznych.

Cukierki również nie są najlepszym wyborem, jeśli Twoim celem jest zdrowa jama ustna. Nie mówimy o unikaniu go za wszelką cenę, ale jeśli chcesz raz na jakiś czas odpocząć, wybierz mądrze swoje słodycze. Lepkie i żujące cukierki, jak gumy do żucia, suszone owoce i przyssawki. Ponieważ jedzenie tych cukierków zajmuje trochę czasu, mają one tendencję do przyklejania się do zębów znacznie dłużej, dając kwasowi i bakteriom z cukru więcej czasu na ich zniszczenie.

Czy możesz zbyt dobrze dbać o swoje zęby?

Tak! To może zabrzmieć głupio, ale tak naprawdę, możesz za bardzo szczotkować zęby. Zbyt częste szczotkowanie zębów dziennie lub przez okres dłuższy niż 4 minuty może doprowadzić do zużycia szkliwa zębów. Jak wspomniano wcześniej, sprawia to, że zęby są bardziej podatne na próchnicę i inne problemy.

Poza zbyt częstym szczotkowaniem, chcesz również uniknąć zbyt twardego szczotkowania. Możesz uszkodzić szkliwo swoich zębów lub dziąseł. Jeśli uszkodzisz dziąsła, tkanki wokół zębów mogą stać się słabe, pozwalając bakteriom dostać się do zębów.

Dobra dbałość o zęby może pomóc w uniknięciu przyszłych problemów z zębami. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie zębów i unikanie pokarmów i napojów o wysokiej zawartości cukru również mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych zębów.