Jeśli ząb wymaga wypełnienia, został wyszczerbiony lub pęknięty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w celu przekształcenia zęba potrzebna będzie korona dentystyczna. Jak w przypadku każdej procedury dentystycznej, ważne jest, aby zrozumieć, co się dzieje i dlaczego jest to zalecane jako rozwiązanie.
Korony dentystyczne są jedną z bardziej powszechnych metod odbudowy zęba. Polecane są tak często, ponieważ skutecznie pomagają w odzyskaniu pierwotnego kształtu, wielkości i zdrowia zęba. Choć zabieg ten jest powszechny, to jednak nadal jest skomplikowanym przedsięwzięciem.
Jak wykonuje się zabieg korony od początku do końca? Przeanalizujmy związane z tym kroki, abyś została poinformowana i przygotowana do podjęcia właściwej decyzji dla swojego zdrowia jamy ustnej. Upewnimy się również, że rozumiesz korzyści płynące z zastosowania korony dentystycznej oraz wady oczekiwania na nią.
Co to jest Korona Dentystyczna?
Korona jest zabiegiem naprawczym, który pomaga nadać nowy kształt, zmienić rozmiar i wzmocnić ząb, który został złamany lub zniszczony przez próchnicę. Pomyśl o koronie jako o rodzaju nasadki, która jest przymocowana do zęba za pomocą kleju. Działa ona jak zewnętrzna powierzchnia zęba, chroniąc go przed dalszym uszkodzeniem i pomagając pacjentom uniknąć poważniejszych zabiegów, takich jak ekstrakcje lub kanały korzeniowe.
Korony są wykonane albo z porcelany, albo z metalu, albo z połączenia tych dwóch. Porcelana jest najbardziej popularnym materiałem, ponieważ ściśle przypomina naturalny kolor zębów i jest niezwykle wytrzymała. Ich trwałość i wytrzymałość jest najważniejsza, ponieważ korona musi wytrzymać codzienny rygor żucia i gryzienia.
Korony częściowe stosuje się w przypadku, gdy ząb lub seria zębów nie wymaga pełnej korony, ale są zbyt daleko posunięte do prostego wypełnienia. Często nazywane onlayami, korona pomaga przywrócić siłę osłabionemu zębowi. Częściowe korony pomagają również zapobiegać próchnicy zębów i utrzymać ich strukturę w nienaruszonym stanie.
Korony tymczasowe, choć nie zawsze są konieczne, mogą chronić ząb w czasie oczekiwania na koronę stałą lub kanał korzeniowy. Dzięki temu pacjent może jeść bez bólu i dalszego uszkadzania zęba. Są one mocowane za pomocą cementu, który jest mniej twardy niż tradycyjny cement stomatologiczny, dzięki czemu można je łatwo usunąć w odpowiednim momencie.
Wszystkie korony są produkowane w laboratorium i są oparte na wycisku Twojego zgryzu i szczęki. Wycisk ten umożliwia technikowi zbadanie ruchów szczęki i żuchwy w odniesieniu do zgryzu, a następnie wyrzeźbienie korony, która będzie pasować do zęba i pozwoli na normalne funkcjonowanie.
Potrzebujesz korony?
Jeśli podczas gryzienia odczuwasz ból, to możliwe, że potrzebujesz korony, zwłaszcza jeśli uważasz, że pęknięty ząb sam się nie zagoi.
Do tego może być potrzebna korona:
Kolejną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę są linie szaleństwa, które są pionowymi liniami w szkliwie zęba. Są one powszechne, bezbolesne i nie wymagają żadnych zabiegów stomatologicznych. Są one zazwyczaj spowodowane stresem, który zęby muszą wytrzymać jak szlifowanie, gryzienie lub używanie zębów do otwierania opakowań (hej, wszyscy to robimy). Mimo, że są one nieszkodliwe, dentysta będzie chciał je monitorować podczas badań kontrolnych.
Zaniedbanie procedury montażu korony może spowodować:
Procedura Korony Dentystycznej
Zabieg zakładania korony na ząb polega zazwyczaj na dwóch wizytach u dentysty. Na pierwszej z nich stomatolog przygotuje ząb, a druga wizyta jest zarezerwowana na założenie korony.
Pierwsza wizyta
Podczas pierwszej wizyty trzeba będzie wykonać serię zdjęć rentgenowskich, aby sprawdzić korzeń i kość zęba. Część z nich ma na celu ustalenie, czy konieczne jest wykonanie kanału korzeniowego. Wykonuje się to poprzez zbadanie stopnia zaawansowania próchnicy i określenie ryzyka infekcji. Dentysta zdrętwiały będzie ząb i jego okolice. Następnie ząb zostanie wypełniony, aby zrobić miejsce na koronę. Jeśli brakuje już dużej części powierzchni zęba, dentysta użyje materiału do powiększenia zęba, aby utrzymać koronę na miejscu.
Po zmianie kształtu zęba nakładana jest pasta lub szpachlówka do wykonania wycisku zęba, który zostanie poddany zabiegowi. Wyciski te obejmują powyższe lub niższe zęby, aby upewnić się, że zgryz pacjenta nie zostanie uderzony przez koronę. Niektórzy dentyści używają do tego celu skanerów cyfrowych. Wyciski wysyłane są do laboratorium, gdzie w ciągu dwóch do trzech tygodni korona zostanie wyrzeźbiona i wysłana do stomatologa. W przypadku koron porcelanowych pacjent i lekarz dentysta muszą wybrać odcień podobny do tego, jaki ma ząb.
Na koniec lekarz może zdecydować się na założenie tymczasowej korony chroniącej ząb do czasu, aż będzie on gotowy do implantacji.
Druga wizyta
Druga wizyta rozpoczyna się zazwyczaj od zdjęcia przez dentystę korony tymczasowej. Następnie sprawdza on koronę stałą, aby upewnić się, że jej kolor i dopasowanie są zgodne ze specyfikacją wycisku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do zdrętwienia zęba zostanie użyty środek znieczulający miejscowo. Ostatnim krokiem jest oczywiście zabezpieczenie korony stałej za pomocą cementu dentystycznego.
Dbanie o koronę
Pielęgnacja konieczna do wykonania korony trwałej jest minimalna. Większość stomatologów sugeruje nawet, aby traktować ją tak, jak naturalny ząb w odniesieniu do jedzenia, żucia i gryzienia. Z drugiej strony korony prowizoryczne wymagają pewnej opieki, ponieważ ostatnią rzeczą, jakiej Państwo potrzebują, jest ich zniszczenie przed założeniem na ząb trwałej.
Póki masz tymczasową koronę, upewnij się, że wykonasz następujące czynności:
Nie należy spożywać pokarmów klejących się lub nadmiernie żujących jak karmel. Te pokarmy mogą ściągnąć koronę z zęba.
Staraj się unikać używania korony tymczasowej z boku jamy ustnej. Może to być irytujące, ale do przeżuwania trzeba będzie używać prawie wyłącznie jednej strony jamy ustnej.
Unikaj chrupiących lub twardych pokarmów, takich jak surowe warzywa lub chipsy ziemniaczane.
Zaleca się kontynuowanie nitkowania, ale zamiast wyciągać nić dentystyczną, należy ją wysunąć z pomiędzy zębów.