Licówki porcelanowe - ich zalety i sposób działania

image

Krzywe i przebarwione zęby mogą sprawić, że poczujesz, że będziesz musiał ukryć swój uśmiech. Bycie zakłopotanym przez zęby może mieć szkodliwy wpływ na Twoje życie społeczne, karierę, a nawet utrudniać Ci poznawanie nowych ludzi lub nawiązywanie relacji. Wszyscy zasługują na uśmiech, który zapala pokój i że są podekscytowani, aby się popisać.

Stomatologia estetyczna jest skutecznym i sprawdzonym sposobem na wzmocnienie Twojego uśmiechu i pewności siebie. Pod tym parasolem znajduje się kilka zabiegów, które mają na celu pomóc Ci osiągnąć promienny uśmiech, jednocześnie promując lepsze zdrowie jamy ustnej. Jednym z takich zabiegów są licówki porcelanowe. To właśnie tam na przednie zęby pacjenta nakłada się warstwę porcelany w kształcie zębów, dzięki czemu są one bielsze i prostsze.

Jeśli kiedykolwiek poczujesz się niezdecydowany, uśmiechając się lub gdy zabraknie Ci pewności siebie, sugerujemy, abyś dowiedział się więcej o porcelanowych okleinach. Zaprowadźmy Cię na drogę do zwycięskiego uśmiechu, analizując czym dokładnie są porcelanowe licówki. Zapoznamy się z ich zaletami i funkcjonalnością. Na koniec, damy Ci poczucie zaangażowania, jakiego wymaga pielęgnacja fornirów i jak długo powinny one trwać.

Czym są okleiny porcelanowe?

Okleiny porcelanowe są popularnym wyborem od końca lat 90-tych, ale w rzeczywistości są stosowane w praktyce od lat 20-tych XX wieku. Ze względu na zakończenie ery filmu niemego, Hollywood potrzebowało aktorów mówiących wyraźnie i uśmiechających się, ale niestety, wielu z nich miało gnijące zęby. W tym czasie, zauważony hollywoodzki dentysta, dr Charles Pincus, stworzył licówki, aby dać aktorom i aktorkom godny pozazdroszczenia uśmiech, który mógłby przyozdobić okładkę filmu lub magazynu.

Forniry były prawdziwą innowacją w dziedzinie stomatologii estetycznej. Są one cienką warstwą porcelany, która łączy się z zębami pacjenta za pomocą cementu dentystycznego. Ich zadaniem jest poprawa estetyki zębów pod względem kolorystycznym i kształtu. Choć należą do kategorii stomatologii estetycznej, to jednak jest to poważny zabieg, który wymaga doświadczonego stomatologa.

Są one mniej skuteczne niż aparaty ortodontyczne, ponieważ nie korygują zębów z czasem. Ale dla dorosłych, którzy nie chcą nosić uciążliwego aparatu, licówki są wspaniałą opcją. Oto kilka ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o licówkach:

 • Nie musisz licować wszystkich swoich zębów. Można leczyć tylko ząb lub małą grupę, co jest przydatne dla osób, które wyszczerbiły lub złamały ząb w wypadku.
 • Licówki są niezwykle żywe, odbijają światło jak naturalne szkliwo.
 • Dzięki obrazowaniu stomatologicznemu pacjenci mogą otrzymać licówki dopasowane do kształtu i koloru swoich zębów w ciągu zaledwie jednego lub dwóch dni.
 • Twój dentysta będzie pracował z Tobą, aby znaleźć kolor, który działa. Licówki, które są zbyt białe, mogą wyglądać nienaturalnie, więc chodzi o znalezienie czegoś, co wygląda prawdziwie i ściśle pasuje do innych zębów.
 • Przed założeniem licówek na zęby, wykonuje się je w wersji tymczasowej z płynnego kompozytu. Daje to możliwość zobaczenia, jak będą wyglądać i czuć się, a dentysta będzie mógł dalej wykonywać Twój nowy uśmiech.
 • Kiedy już zdecydujesz, że chcesz wykonać licówki, musisz poddać się cyfrowemu prześwietleniu i wykonać wycisk. W niektórych przypadkach ząb lub zęby będą musiały zostać ogolone.
 • Dbanie o licówki porcelanowe jest łatwe. Czyści się je w taki sam sposób, jak naturalne zęby. Szczotkuj zęby dwa razy dziennie i często używaj nici dentystycznej, aby zmniejszyć odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
 • Zabieg ten jest mniej inwazyjny niż inne metody odbudowy zębów, takie jak korony.

Należy pamiętać, że licówki wyglądają naprawdę naturalnie, bardziej niż wiele popularnych metod wykonywania uzupełnień. Dla niewprawionego oka wyglądają one jak naturalne zęby, ale nie osłabiają się z czasem ani nie są podatne na odpryski czy pęknięcia.

Aby uzyskać idealny uśmiech megawata, można połączyć licówki porcelanowe z profesjonalnym wybielaniem kosmetycznym.

Jakie są korzyści?


Oprócz niesamowitego wyglądu i poczucia naturalności w ustach pacjenta, licówki porcelanowe oferują szereg korzyści:

 • Ukrywają one różne problemy stomatologiczne, w tym luki, wady zgryzu, przebarwienia i drobne uszkodzenia spowodowane urazami lub złymi nawykami zdrowotnymi jamy ustnej.
 • Licówki można dostosowywać do indywidualnych potrzeb pacjenta, dzięki czemu można je wyrzeźbić tak, aby pasowały do jego zębów.
 • Zabiegi te są stosunkowo niewielkie i nie wymagają wielu wizyt.
 • Są one trwałe i powinny wystarczyć na długi czas.
 • Pacjenci mogą cieszyć się efektami krótko po zabiegu bez wydłużonego okresu rekonwalescencji.
 • Porcelana jest odporna na przebarwienia. Wybielanie zębów nadal wymaga poprawek, ale licówki mogą pozostać białe przez lata. Można również cieszyć się jedzeniem i napojami, które są znanymi producentami plam, takimi jak czerwone wino czy buraki.

Jedną z najbardziej zauważalnych zalet licówek porcelanowych jest to, że jeśli są dobrze wykonane, powinny trwać co najmniej 10 lat, jeśli nie bliżej 15. Jeżeli licówki pacjenta trwają krócej niż 10 lat, to istnieje szansa, że nie zostały one odpowiednio związane ze szkliwem.

Procedura zakładania oklein

Każdy przypadek jest inny, ale zazwyczaj dentysta przygotowuje zęby i robi wycisk. Lekarz dentysta albo wykonuje licówki z tych wycisków, albo wysyła je do laboratorium, aby technik mógł wyrzeźbić produkt końcowy. Podczas przygotowywania niestandardowych licówek zakładane są licówki tymczasowe.

Licówki tymczasowe są zastępowane przez prawdziwe, które są przyklejane do zęba lub zębów. W ten sposób utrzymasz je pewnie na swoim miejscu w trakcie życia. Licówki porcelanowe są tak dobrane, aby pokryć wymaganą liczbę zębów. Należy stosować się do instrukcji konserwacji i higieny jamy ustnej dostarczonych przez dentystę, aby zagwarantować trwałość licówek tak długo, jak to możliwe.

Materiały i funkcjonalność

Forniry porcelanowe są wykonane z połączenia porcelany i żywicy kompozytowej. Porcelany używa się, ponieważ jest to trwały materiał, który wygląda jak żywy. Jest niewykrywalny zarówno z bliska jak i z daleka, a jego pielęgnacja jest stosunkowo łatwa.

Większość pacjentów wymaga tylko dwóch wizyt w celu przygotowania zębów i założenia licówek. Zabieg ten jest stosunkowo bezbolesny, a większość pacjentów cieszy się nowym uśmiechem zaraz po zakończeniu ostatniej wizyty.

Fornir jest cienką warstwą, która pasuje jak sztuczny paznokieć. Struktura zęba pozostaje nienaruszona, a licówka chroni go przed uszkodzeniem i przebarwieniami podczas ponownego kształtowania. Nie muszą one zastępować zabiegów takich jak mosty czy korony, które utrwalają złamane zęby, ale mogą pełnić podobną funkcję u pacjentów. Oczywiście licówki mogą być również zabiegiem czysto kosmetycznym, który wybiera się w celu uzyskania pożądanego uśmiechu.

Porcelana jako materiał może być droższa niż żywica kompozytowa lub niektóre z innych materiałów, które są używane do produkcji fornirów. Złożoność lub specyficzne wymagania danego przypadku będą ostatecznie dyktować koszty. Okleiny kompozytowe zwykle wymagają tylko jednej wizyty, więc są mniej kosztowne, ponieważ zajmują mniej czasu dentysty.

Licówki na wiele zębów mogą kosztować mniej niż pojedynczy ząb, ponieważ stworzenie jednego zęba, który ściśle odpowiada kolorowi i kształtowi innych zębów, jest dość pracochłonne dla dentysty lub technika.

Czy forniry są dla ciebie odpowiednie?

W przypadku fornirów porcelanowych, wyniki mówią same za siebie. Pomagają one pacjentom wyglądać i czuć się lepiej, jednocześnie dając im poczucie pewności siebie w każdym środowisku społecznym i zawodowym. Są one naprawdę zmieniającym życie zabiegiem kosmetycznym pod wieloma względami.