6 prostych wskazówek jak opanować lęk przed stomatologiem dziecięcym

image

Niektóre dzieci lubią wizyty u dentysty i wręcz nie mogą się ich doczekać. Inne, nie bardzo. Od czasu otwarcia w 1996 roku, widzieliśmy wiele przypadków dziecięcego lęku stomatologicznego, od łagodnego do ekstremalnego. W rzeczywistości, dla niektórych dzieci wystarczy słowo "dentysta", aby wpadły w panikę i potencjalny szał.

Zdrowie jamy ustnej Twoich dzieci jest bardzo ważne, ale zmuszenie zestresowanego, przestraszonego dziecka do fotela dentystycznego może być dość trudnym zadaniem. Jako rodzic, ważne jest, abyś wiedział, że lęk przed dentystą jest powszechny u dzieci i nie ma się czego wstydzić. W rzeczywistości większość pediatrycznych i rodzinnych klinik stomatologicznych ma doświadczenie w pracy z dziećmi, które mają lęk przed zębami.

Niektóre przypadki stomatologicznego lęku dziecięcego mogą być znacznie silniejsze niż inne. W skrajnych przypadkach lęk stomatologiczny może mieć wpływ na zdrowie zębów dziecka do końca życia, dlatego zebraliśmy listę wskazówek i porad, które pomogą Ci uchronić dziecko przed rozwojem lęku stomatologicznego i pomogą Ci go zmniejszyć.

Proste wskazówki dotyczące radzenia sobie z dziecięcym lękiem stomatologicznym

1. Czytaj dzieciom książki o stomatologii

Książki o stomatologii dla dzieci to doskonały sposób na zmniejszenie strachu przed wizytą u dentysty. Dzięki kolorowym ilustracjom, łatwemu do zrozumienia językowi i szczęśliwemu doświadczeniu dentystycznemu głównego bohatera dziecko może lepiej zrozumieć, czego może się spodziewać u dentysty.

2. Zacznij wizyty u dentysty, gdy dziecko jest małe

Większość dentystów radzi rodzicom, aby przyprowadzili swoje dzieci na pierwszą wizytę, gdy tylko pojawi się pierwszy ząb lub nie później niż w dniu ich pierwszych urodzin. Zabranie dziecka na wczesną kontrolę stomatologiczną jest nie tylko korzystne dla zdrowia jamy ustnej, ale także pomaga mu oswoić się z gabinetem dentystycznym w młodym wieku. Rozpoczęcie rutynowych wizyt we wczesnym okresie życia to doskonały sposób, aby pomóc im poczuć się komfortowo i zbudować zaufanie do dentysty.

zęby

3. Zabawa w "dentystę" w domu

Przed zabraniem dziecka na wizytę u dentysty korzystne może być przećwiczenie roli pacjenta dentystycznego przed wizytą. Pozwól dziecku odgrywać role, udając, że jest dentystą, bada i czyści Twoje zęby. Następnie pozwól im udawać pacjentów, a Ty możesz udawać dentystę, pokazując im, jak czyścić i liczyć zęby. Mogą również ćwiczyć z lalkami lub pluszowymi zwierzętami. Mając krzesło, lustro i szczoteczkę do zębów, łatwo jest zorganizować udawaną wizytę u dentysty we własnym domu.

4. Informuj, ale w prosty sposób

Mówienie dziecku o wizycie u dentysty w ostatniej chwili może zwiększyć stres i niepokój. Jeśli dziecko wykazuje oznaki strachu i niepokoju przed dentystą, pamiętaj, aby dać mu wystarczająco dużo czasu na mentalne przygotowanie się do wizyty. Dobrym pomysłem może być poinformowanie dziecka o nadchodzącej wizycie u dentysty z wyprzedzeniem, a następnie ciągłe przypominanie mu o niej w miarę zbliżania się terminu.

Pamiętaj, aby przed wizytą zapytać dziecko, czy ma jakieś pytania, i postaraj się szczerze na nie odpowiedzieć. Unikaj używania niejasnych stwierdzeń typu "wszystko będzie dobrze". Choć może to być prawda, jeśli dziecko będzie wymagało leczenia stomatologicznego, takie stwierdzenie może być źródłem spadku zaufania zarówno do Ciebie, jak i do dentysty.

Używaj zwrotów takich jak "dentysta chce tylko sprawdzić Twój uśmiech i policzyć Twoje zęby" i trzymaj się słów takich jak "czyste", "zdrowe" i "silne", aby podekscytować je wizytą u dentysty.

5. Wybierz się do dentysty rodzinnego

Kiedy dbasz o zdrowie zębów swoich dzieci, najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj wizyta u dentysty rodzinnego. Zaletą współpracy z rodzinnymi klinikami stomatologicznymi jest to, że są one przygotowane i doświadczone w kontaktach z dziećmi i zapewniają dzieciom wspaniałe doświadczenia stomatologiczne.

Rodzinne kliniki stomatologiczne wiedzą, że małe szczegóły mają znaczenie. Czy jest to plac zabaw dla dzieci, aby zrelaksować się, gdy czekają na wizytę u dentysty, Buzz Astral lub innych zabawnych znaków na suficie i ścianach, aby spojrzeć na podczas uzyskiwania ich zęby sprawdzone, zapewniając podtlenek azotu dla procedur, lub sposób dentysta interakcji z tobą i dzieckiem, małe szczegóły mają znaczenie.

6. Naucz dzieci znaczenia dobrego stanu zdrowia jamy ustnej i świeć przykładem.

Uczenie dzieci znaczenia higieny jamy ustnej jest wartościową inwestycją w ich ogólny stan zdrowia. Ustal oczekiwania dotyczące tego, jak wygląda utrzymanie zdrowych, mocnych zębów: szczotkowanie dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie i regularne wizyty u dentysty. Przypomnij im, że dentyści są przyjaznymi lekarzami dla ich zębów, i że są tutaj, aby pomóc utrzymać ich uśmiech silny i piękny.

Co najważniejsze, musisz dawać przykład. Dzieci mogą rozwijać swój strach i pediatryczny dentystyczny niepokój od swoich rodziców. Jeśli jesteś niespokojny o ich wizyty u dentysty, a następnie będą one również być niespokojny o ich wizyty u dentysty. Jednakże, jeśli widzą, że dbasz o swoje zęby codziennie i coraz podekscytowany, aby przejść do dentysty co sześć miesięcy, będą one prawdopodobnie zrobić to samo.