Choroby dziąseł wpływają na więcej niż tylko na jamę ustną

image

Poświęćmy chwilę, aby oddać hołd jednej z najbardziej przepracowanych i często niedocenianych części ludzkiego ciała: naszym dziąsłom. Słyszy się, jak ważne jest szczotkowanie zębów i jak ważnym celem dla każdego z nas jest posiadanie zdrowych zębów. Mówiąc o zębach i kościach, czasami zapominamy o skromnych dziąsłach, których jedynym zadaniem jest utrzymywanie zębów na miejscu, chronienie ich przed czynnikami zewnętrznymi i utrzymywanie całej jamy ustnej w dobrym zdrowiu i odżywieniu. Krótko mówiąc, potrzebujemy zdrowych dziąseł, aby mieć zdrowe zęby, a także zdrowe ciało.

Wiemy, że dziąsła są często niedoceniane, ponieważ w 2012 roku raport CDC wykazał, że

ponad 47% dorosłych osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych ma jakąś formę choroby dziąseł.

Wskaźnik ten wzrasta do aż 70% dorosłych w wieku powyżej 65 lat.

Co to jest choroba dziąseł (przyzębia)?

Choroba dziąseł jest spowodowana przez dwie rzeczy: 1. obecnością bakterii w jamie ustnej oraz 2. miejscami, w których bakterie te gromadzą się i pozostają. Najczęściej bakterie gromadzą się na osadzie (kamieniu nazębnym) wokół i poniżej linii dziąseł. Osad ten wywołuje stan zapalny i podrażnienie, wyzwalając odpowiedź immunologiczną organizmu. Najłagodniejsza forma choroby dziąseł (przyzębia) nazywana jest zapaleniem dziąseł. Nieleczona, choroba ta może prowadzić do powstania "kieszonek" przyzębnych lub obszarów, w których bakterie mogą gromadzić się głębiej pod linią dziąseł. Zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia, w którym bakterie, stan zapalny i ciągła reakcja organizmu mogą doprowadzić do zerwania połączenia pomiędzy dziąsłami a zębami.

Jakie są objawy choroby dziąseł?

W wielu przypadkach osoby we wczesnym stadium choroby dziąseł mogą nie odczuwać żadnego bólu lub mogą mieć bardzo łagodne objawy, które łatwo zignorować. Niektóre z poważniejszych objawów obejmują:

  • Nieświeży oddech, który nie chce ustąpić
  • Zaczerwienione lub opuchnięte dziąsła
  • Tkliwe lub krwawiące dziąsła
  • Bolesne żucie
  • Luźne zęby
  • Wrażliwe zęby
  • cofające się dziąsła lub wydłużające się zęby

usta

Choroba dziąseł wpływa na więcej niż tylko jamę ustną

Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do utraty zębów, ale nie tylko. Choroba dziąseł może mieć duży wpływ na inne układy organizmu i została powiązana z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi lub może pogorszyć niektóre istniejące warunki.

Płuca i układ oddechowy

Badanie z 2011 r. wykazało związek między obecnością chorób przyzębia a występowaniem chorób układu oddechowego, w tym zapalenia płuc, POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) i ostrego zapalenia oskrzeli. Jeśli organizm jest zajęty zwalczaniem stanów zapalnych i infekcji w innym obszarze ciała, takim jak jama ustna, jego zdolność do zwalczania infekcji takich jak POChP czy zapalenie oskrzeli może być ograniczona lub zagrożona.

Choroby serca i udar mózgu

Badania zidentyfikowały szereg wspólnych czynników ryzyka związanych z chorobami dziąseł, jak również z chorobami serca i ryzykiem udaru, w tym wiek, genetyka, nałóg palenia, obecność cukrzycy i inne. Prowadzone są dalsze badania nad możliwym związkiem pomiędzy rodzajem bakterii i przewlekłym stanem zapalnym występującym w jamie ustnej, a bakteriami gromadzącymi się w tętnicach, które mogą powodować pewne rodzaje chorób serca.

Płodność i ciąża

Zgodnie z wynikami niedawno przeprowadzonych badań, kobiety z aktywną chorobą dziąseł potrzebują średnio od dwóch do trzech miesięcy więcej, aby zajść w ciążę, niż kobiety, które nie mają choroby dziąseł. Specjaliści od leczenia niepłodności oraz kliniki IVF (zapłodnienia in vitro) często wymagają od kobiet starających się o poczęcie lub próbujących zapłodnienia in vitro wykazania, że nie mają one choroby dziąseł lub są w trakcie leczenia mającego na celu jej skorygowanie.

U prawie 40% kobiet w ciąży w pewnym momencie rozwija się choroba dziąseł. W wielu przypadkach, dzięki dodatkowej opiece i monitorowaniu przez dentystę, choroba dziąseł związana z ciążą ustępuje samoistnie. Jednak kobiety w ciąży z aktywną chorobą dziąseł są bardziej narażone na przedwczesny poród lub urodzenie dziecka z niespodziewanie niską wagą urodzeniową.

U 40% ciężarnych kobiet diagnozuje się zapalenie dziąseł. Ja jestem jedną z nich. Oto co robię w tej sprawie!

Zapobieganie chorobom dziąseł w 3 krokach

Skoro prawie połowa dorosłych cierpi na jakąś formę choroby dziąseł, czy powinniśmy się po prostu poddać i oczekiwać, że będziemy z tym żyć? Absolutnie nie! Choroba dziąseł jest uleczalna i w większości przypadków można ją całkowicie wyleczyć. Twój dentysta może często wykryć obecność choroby dziąseł lub oznaki jej rozwoju, zanim zauważysz objawy, więc najlepszą obroną jest świetny atak.

  1. Codziennie szczotkuj zęby, aby usunąć bakterie z powierzchni zębów i zapobiec powstawaniu ubytków.
  2. Używaj nici dentystycznej każdego dnia, aby usunąć bakterie spomiędzy zębów i wokół linii dziąseł.
  3. Regularne kontrole i profesjonalne czyszczenie zębów przez dentystę lub higienistkę pomogą usunąć płytkę nazębną, osad (kamień nazębny) i bakterie, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć podczas regularnej higieny jamy ustnej w domu.