Aparaty ortodontyczne i sport - co musisz wiedzieć

image

Kiedy pacjent zostaje poinformowany, że potrzebuje aparatu ortodontycznego, natychmiast zaczyna sporządzać listę wszystkich pokarmów, napojów, sportów i zajęć, które straci podczas leczenia. Rzecz w tym, że aparaty nie są tak natrętne i uciążliwe, jak się ludziom wydaje. Ze względu na zmiany w leczeniu i materiałach, aparaty są mniej zauważalne, lżejsze i trwalsze. Co najlepsze, nadal można uczestniczyć w ulubionych zajęciach i sportach.

Sportowcy i osoby aktywne muszą zrozumieć, że mogą kontynuować swój fizyczny styl życia, jeśli będą chronić swoje usta i aparat ortodontyczny. Jest na to kilka sposobów i wiele powodów, aby nadal robić to, co sprawia, że jesteś szczęśliwy podczas prostowania zębów. Noszenie aparatu może być emocjonalnie i psychicznie trudne, więc ważne jest, aby znaleźć wyjście i nadal cieszyć się życiem tak, jak przed leczeniem.

Zacznijmy od upewnienia się, że jesteś świadomy potencjalnych zagrożeń związanych z noszeniem aparatu podczas uprawiania sportu. Zapoznamy Cię z kilkoma opcjami ochronnymi i doradzimy, jak dbać o aparaty, aby mogły one wytrzymać obciążenie fizyczne. Dodatkowo dowiesz się, jak ważne jest, aby w trakcie leczenia ortodontycznego przede wszystkim zadbać o swoje szczęście i stan zdrowia emocjonalnego. Na koniec upewnimy się, że wiesz, co zrobić, jeśli złamiesz swój aparat.

Ważne jest, aby osoby noszące aparaty ortodontyczne rozpoznawały potencjalne niebezpieczeństwa związane z uprawianiem sportu lub uczestnictwem w pewnych zajęciach. Nie oznacza to, że należy pozostać w domu do czasu zdjęcia aparatu. Oznacza to po prostu, że trzeba być bardziej ostrożnym i świadomym tego, co może się nie udać.

Za każdym razem, gdy robisz coś, na co twoja twarz może napotkać coś twardego, musisz rozważyć swój aparat. Te twarde przedmioty mogą obejmować:

 • Inny gracz
 • Łokieć lub kolano
 • Każdy rodzaj piłki lub krążek.
 • Ziemia, chodnik lub drewniany albo betonowy kort.

Jeśli zostaniesz uderzony w twarz, jeden lub więcej wsporników może się poluzować. Może to uniemożliwić aparatowi wykonywanie jego pracy lub spowodować, że wystający drut wbije się w twoją jamę ustną. Wymaga to natychmiastowej wizyty u Twojego ortodonty.

Nie martw się jednak, istnieje wiele sposobów, na które możesz grać bez szkody dla swojej drogiej pracy ortodontycznej.

Przekładnia ochronna

Najskuteczniejszym środkiem ostrożności, jaki sportowcy mogą podjąć przed założeniem kombinezonu, jest zainwestowanie w sprzęt ochronny na twarz lub usta. Istnieją dwie popularne opcje - ustniki i pełne osłony twarzy - które stały się popularne wśród hokeistów, lacrosse'ów, piłkarzy i baseballistów.

Strażnicy ustni

Ochraniacze zębów są osłoną ochronną dla zębów. Są trwałe, wykonane z silikonu lub twardego tworzywa sztucznego i występują w trzech różnych rodzajach. Przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Stokrotne ustniki
są gotowe do zużycia zaraz po wyjęciu z opakowania. Są one zazwyczaj najtańszą opcją, ale czują się cięższe w ustach i nie można ich wyregulować dla wygody. Są one dostępne w sklepach sportowych i w większości przypadków stanowią niedrogą opcję. Nie są polecane przez stomatologów, ponieważ zapewniają najmniejszy stopień ochrony i mogą utrudniać oddychanie i mówienie.
Gotować i gryźć
jest wykonany z termoplastycznego materiału, który zmiękcza się we wrzącej wodzie. Po zmiękczeniu wkłada się go do ust i zgryza, tworząc wycisk z zębów. Ten typ oferuje więcej ochrony i komfortu.
Niestandardowy
są wykonane przez ortodontę i powinny idealnie pasować do Twoich zębów. Zapewniają one optymalną ochronę i powinny dawać użytkownikom pewność, że będą mogli uprawiać każdy sport, nawet jeśli jest on trudny.
Opcja niestandardowa jest najlepszym rozwiązaniem dla osób noszących aparaty ortodontyczne, ponieważ inne opcje zazwyczaj skupiają się tylko na górnych zębach. Dzięki niestandardowemu ochraniaczowi Twój ortodonta może stworzyć ochraniacz dolny, który zadba o to, by wszystkie Twoje aparaty były zakryte.

Dla pacjentów z aparatami ortodontycznymi, którzy lubią rygorystyczne czynności, takie jak zawody Tough Mudder lub Iron Man, zalecamy zainwestowanie w niestandardowy ochraniacz na zęby. Zazwyczaj nie są one objęte ubezpieczeniem, ale mogą zapobiec wypadkom, które będą wymagały kosztownej pracy dentystycznej lub ortodontycznej.

Należy pamiętać, że różnią się one od ochraniaczy zębów, które niektórzy ludzie noszą w nocy jako środek zapobiegający zgrzytaniu zębów. Nie używaj swojego ochroniarza nocą do uprawiania sportu.

Pełna ochrona twarzy

Niektóre sporty wymagają bardziej kompleksowych rozwiązań ochronnych, takich jak pełna ochrona twarzy. Na przykład rekreacyjna piłka nożna i hokej to dwa sporty, które wymagają kasków mogących ochronić całą twarz zawodnika.

Chociaż jest to silna opcja dla osób noszących aparaty ortodontyczne, ważną wskazówką jest, aby nadal nosić ochraniacz na zęby pod pełną ochroną twarzy, aby upewnić się, że nie doznają one żadnych wewnętrznych uderzeń, które mogłyby spowodować skaleczenia lub siniaki.

Nie dbanie o swój aparat ortodontyczny może osłabić go do tego stopnia, że podczas aktywności fizycznej jest bardziej prawdopodobne jego złamanie.

Aparaty ortodontyczne wymagają od ciebie zwiększenia higieny jamy ustnej. Ze względu na swoją budowę, aparaty ortodontyczne mają tendencję do wyłapywania pokarmów i bakterii takich jak płytki nazębne, więc musisz przyjąć odpowiednią technikę.

Oto kilka wskazówek, jak dbać o aparat na zęby:

 • Szczotka po każdym posiłku.
 • Używaj szczoteczki z miękką główką lub elektrycznej szczoteczki do zębów.
 • Nawet jeśli jest to skomplikowane, musisz nić dentystyczną. Jeśli taśma nie działa dla Ciebie, spróbuj nici dentystycznej.
 • Spróbuj unikać niektórych potraw:
 • Twardych cukierków
 • Guma
 • Karmel
 • Orzeszki ziemne lub orzechy z drzew orzechowych
 • Popcorn
 • Surowe warzywa

Im mocniejsze są twoje aparaty, tym bardziej prawdopodobne jest, że wytrzymają godziny gry w tenisa, baseball, koszykówkę lub sporty zimowe, takie jak hokej, narciarstwo i snowboarding.

Jeśli Twoje dziecko ma w planach założenie aparatu, upewnij się, że rozmawiasz z jego trenerem. W ten sposób mogą być gotowi do pomocy w razie gdyby coś się stało.