Utrata zęba jest trudna dla każdego. Może być bolesna i wiązać się z wieloma wizytami u dentysty w celu jego naprawienia. Ważne jest, aby nie pozwolić, aby brakujący ząb lub zęby zbyt długo pozostawały bez wymiany. Implanty stomatologiczne są jednym z bardziej powszechnych i popularnych sposobów uzupełnienia brakujących zębów, ale nie oznacza to, że są one najlepszym rozwiązaniem dla każdego pacjenta.
W przypadku nastolatków możliwości zastąpienia lub naprawienia brakującego zęba są bardziej ograniczone niż w przypadku dorosłych pacjentów. Dzieje się tak, ponieważ ich szczęki i twarze mogą nadal się rozwijać, a implanty dentystyczne mogą mieć wpływ na ten rozwój.
Co więc robi nastolatek lub jego rodzic, aby naprawić swój problem z zębami, zanim się pogorszy? Zacznijmy od przyjrzenia się implantom dentystycznym - czym one są i dlaczego są tak skuteczne? Zbadamy też, dlaczego nastolatki nie są dobrymi kandydatami do tego zaawansowanego zabiegu. Na koniec przeanalizujemy alternatywy, jakich można oczekiwać od dentysty.
Czym są implanty dentystyczne?
Implanty dentystyczne są alternatywą dla mostów i protez dentystycznych. Mogą one zastąpić brakujące zęby, wspierając sztuczne. Większość z nich wykonana jest z metalu, najczęściej z tytanu, i wprowadzana jest do szczęki, aby służyła jako korzeń. Następnie do implantu mocowany jest sztuczny ząb, który zabezpiecza go na miejscu.
Implanty dentystyczne są stosunkowo bezbolesnym zabiegiem, który jest bezpieczny dla większości osób. Dobrym kandydatem powinien być ktoś, kto ma dobry stan zdrowia jamy ustnej i mocną szczękę. W przypadku nieprawidłowej szczęki lekarz stomatolog najprawdopodobniej zaleci inne opcje lub przeprowadzi przeszczep kości przed wszczepieniem implantu, co spowoduje, że kość szczęki stanie się bardziej masywna, umożliwiając wszczepienie implantu.
Procedura wszczepiania implantów dentystycznych
W celu zainstalowania implantu lekarz dentysta lub ortodonta zazwyczaj przeprowadza zabieg:
Teraz, gdy mają Państwo lepsze wyczucie tego, czym jest implant, dlaczego nastolatki zniechęcają się do niego jako do rozwiązania problemu brakujących zębów?
Wzrost Szczęki Nastolatka
Życie nastolatka jest trudne do prowadzenia. Jest wiele czynników, z którymi trzeba się zmierzyć, w tym szereg czynników wpływających na ich poczucie własnej wartości. Brak zębów może sprawić, że nastolatek poczuje się niepewnie i może uniemożliwić mu życie towarzyskie lub towarzyskie. Jeśli nie będą leczone, mogą nie próbować uprawiać sportu, który uwielbiają, lub nie brać udziału w przesłuchaniach do sztuki, której chcą być częścią. Potrzebują rozwiązania, które nie będzie miało negatywnego wpływu na ich zdrowie jamy ustnej.
Implanty stomatologiczne mogą być złym rozwiązaniem, jeśli pacjent jest zbyt młody, ponieważ szczęki i twarze nastolatków wciąż się rozwijają. Gęstość kości odgrywa kluczową rolę w sukcesie implantów stomatologicznych, a młodociane szczęki nadal potrzebują więcej czasu na wzmocnienie.
W miarę jak nasze twarze się rozwijają, przechodzi kilka ważnych zmian, które mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej lub potencjalne problemy ze zdrowiem jamy ustnej. W późniejszych etapach rozwoju szczęki więzadła, kość i tkanki otaczające zęby łączą się i wzmacniają. Wszczepiony ząb może stwarzać problemy, ponieważ pozostanie on nieruchomy, podczas gdy inne zęby są przenoszone w nowe pozycje. W niektórych przypadkach wszczepiony ząb może cofnąć się do dziąsła.
Zęby łączą się z kością przez więzadło przyzębne. Wiązadło to składa się z włókien zbudowanych z kolagenu. Ponieważ więzadło to jest żywe, w naturalny sposób ulega ono zmianom. Implant dentystyczny powinien przyczepiać się do kości biochemicznie poprzez proces zwany osseo-integracją. Pomyśl o osadzeniu kolumny w betonie i z czasem oba elementy stają się jednym. Fuzja ta ogranicza ruch, dzięki czemu implant nie obciąża dodatkowo szczęki, jamy ustnej i innych zębów.
Rodzice nastolatków mogą świadczyć o tym, że ich dzieci nigdy nie przestają rosnąć w wieku od 12 do 18 lat. W odniesieniu do kości szczękowej, może być trudno stwierdzić, czy jest ona w pełni ukształtowana i całkowicie rozwinięta. Tylko dentysta lub chirurg szczękowy może to stwierdzić po przeprowadzeniu dokładnego badania. W przypadku nastolatków, można zgadywać o ich rozwoju, patrząc lub monitorując wskaźniki wzrostu, takie jak:
Jeśli odpowiedź na choćby jedno z tych pytań brzmi "tak", to prawdopodobnie nie powinno się kontynuować leczenia implantologicznego. Zalecamy umówienie się na wizytę, aby przeprowadzić profesjonalną ankietę dentystyczną dotyczącą sytuacji i opracować odpowiednie rozwiązania.