Stomatologia laserowa - Jak stomatolodzy używają laserów?

image

Jako zaawansowana technologia, stomatologia laserowa oferuje precyzję i skuteczność, stanowiąc jednocześnie bezpieczną alternatywę dla wierteł i Novocainu.

Aby zrozumieć wartość stomatologii laserowej i jej zalety, ważne jest, aby rozpoznać rolę, jaką odgrywa ona w wielu ważnych zabiegach. Co więcej, pacjenci powinni rozumieć, w jaki sposób technologia pozwala im na zarezerwowanie mniejszej ilości wizyt i spędzanie mniejszej ilości czasu w fotelu dentystycznym.

Zacznijmy od zbadania czym jest stomatologia laserowa i dlaczego stała się ona podstawą we współczesnych klinikach stomatologicznych oraz wymogiem diagnozowania i leczenia. Dodatkowo przyjrzymy się procedurom, w których jest powszechnie stosowana, wartości, jaką oferuje pacjentom i przedstawimy pojęcie o potencjalnym ryzyku i jego wpływie na leczenie pooperacyjne.

Czym jest stomatologia laserowa

Laser dentystyczny jest zasadniczo elementem, który oblicza światło na długości fal i wytwarza skoncentrowaną wiązkę energii za pomocą instrumentu. W zastosowaniach stomatologicznych i innych zastosowaniach medycznych jest on zazwyczaj wykorzystywany do tworzenia nacięć lub usuwania niewielkich ilości tkanek.

Lasery zaprojektowane i opracowane specjalnie do pracy w stomatologii lub chirurgii jamy ustnej są w powszechnym użyciu od wczesnych lat 90-tych. Większość z nich działa poprzez emitowanie skoncentrowanej wiązki energii w postaci światła, które działa jak narzędzie tnące lub może odparować tkankę.

Może to zabrzmieć boleśnie, ale w rzeczywistości większość pacjentów zgłasza, że stomatologia laserowa boli mniej i jest znacznie mniej inwazyjna niż tradycyjne metody, takie jak przerażające wiertło (pomyśl o samym dźwięku).

Tkanka miękka 

Lasery są zdolne do tworzenia nacięć i usuwania tkanki dziąsłowej. Ma to na celu poprawę widoczności u dentysty i zapewnienie większego dostępu podczas kształtowania dziąseł. Lasery mogą również usuwać nadmiar tkanki, wydłużać korony lub zwalniać zbyt ciasne mocowania mięśniowe. Ponadto, terapia laserowa może pomóc w leczeniu wrzodów jamy ustnej i odleżyn i stała się popularnym narzędziem w leczeniu infekcji dziąseł lub chorób przyzębia.

Dzięki zastosowaniu laserów, pacjenci mogą odczuwać mniej krwawień w trakcie i po zabiegu oraz mniej obrzęków. Nawiasem mówiąc, należy zauważyć, że terapia laserowa może nieco opóźnić gojenie lub spowodować odbarwienie tkanek.  

Tkanka twarda

Jeśli tkanka jest wystarczająco twarda, dentysta może zwrócić się do lasera tkanek twardych. Zastosowanie określonego typu lasera (Er:YAG i Er, Cr:YSGG) może spowodować, że pacjent nie będzie musiał przechodzić znieczulenia, a jego konstrukcja nie spowoduje przegrzania takich części zęba jak miazga, co może być bardzo niebezpieczne.

Podczas gdy doświadczenia i wyniki będą się różnić, stosowanie laserów dentystycznych daje większy komfort pacjentom i pomaga w powrocie do normalnego, codziennego życia szybciej niż metody alternatywne lub tradycyjne.

Jak w przypadku większości technologii medycznych, został on opracowany w celu ułatwienia leczenia i ułatwienia pacjentom zdrowszego życia.

Częste procedury laserowe

Stomatologia laserowa może być pomocna na wiele sposobów i jest stosowana w wielu różnych zabiegach. Najczęstsze z nich to..:

  • Lasery mogą usuwać próchnicę i przygotowywać szkliwo do uzyskania wypełnienia.
  • Mogą pomóc w kształtowaniu dziąseł i oczyszczaniu bakterii w kanale korzeniowym.
  • Wielu stomatologów używa laserów do wykonywania biopsji, ponieważ mogą one usuwać niewielkie ilości tkanki do badania.
  • Lasery mogą usuwać zmiany w jamie ustnej i łagodne guzy jamy ustnej oraz łagodzić ból związany z owrzodzeniami raka.
  • Powszechnie stosuje się je w celu poprawy przyczepności mięśni, regeneracji nerwów oraz jako leczenie bezdechu sennego.
  • W przypadku stomatologii estetycznej laser generuje bezpieczną ilość ciepła w celu zwiększenia skuteczności środków wybielających.

Jak wspomniano, stomatologia laserowa może być stosowana w zabiegach kosmetycznych, takich jak wybielanie zębów. Przyspieszają one proces i aktywują roztwór wybielający.

Kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Lasery nie mogą być używane na zębach, które mają już wypełnienia.
  • Technologia ta nie może być stosowana przy starych wypełnieniach, do usuwania wadliwych koron lub do przygotowania zębów do założenia mostu.
  • W większości przypadków nadal konieczne jest zastosowanie znieczulenia.
  • Pacjent powinien zawsze nosić specjalne okulary, aby chronić oczy podczas korzystania z lasera.

Ogólnie rzecz biorąc, lasery pomagają uczynić wspólne procedury bezpieczniejszymi i szybszymi przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pacjenta. Należy zawsze mieć możliwość omówienia wszelkich obaw z dentystą lub jego personelem.