Jako zaawansowana technologia, stomatologia laserowa oferuje precyzję i skuteczność, stanowiąc jednocześnie bezpieczną alternatywę dla wierteł i Novocainu.
Aby zrozumieć wartość stomatologii laserowej i jej zalety, ważne jest, aby rozpoznać rolę, jaką odgrywa ona w wielu ważnych zabiegach. Co więcej, pacjenci powinni rozumieć, w jaki sposób technologia pozwala im na zarezerwowanie mniejszej ilości wizyt i spędzanie mniejszej ilości czasu w fotelu dentystycznym.
Zacznijmy od zbadania czym jest stomatologia laserowa i dlaczego stała się ona podstawą we współczesnych klinikach stomatologicznych oraz wymogiem diagnozowania i leczenia. Dodatkowo przyjrzymy się procedurom, w których jest powszechnie stosowana, wartości, jaką oferuje pacjentom i przedstawimy pojęcie o potencjalnym ryzyku i jego wpływie na leczenie pooperacyjne.
Czym jest stomatologia laserowa
Laser dentystyczny jest zasadniczo elementem, który oblicza światło na długości fal i wytwarza skoncentrowaną wiązkę energii za pomocą instrumentu. W zastosowaniach stomatologicznych i innych zastosowaniach medycznych jest on zazwyczaj wykorzystywany do tworzenia nacięć lub usuwania niewielkich ilości tkanek.
Lasery zaprojektowane i opracowane specjalnie do pracy w stomatologii lub chirurgii jamy ustnej są w powszechnym użyciu od wczesnych lat 90-tych. Większość z nich działa poprzez emitowanie skoncentrowanej wiązki energii w postaci światła, które działa jak narzędzie tnące lub może odparować tkankę.
Może to zabrzmieć boleśnie, ale w rzeczywistości większość pacjentów zgłasza, że stomatologia laserowa boli mniej i jest znacznie mniej inwazyjna niż tradycyjne metody, takie jak przerażające wiertło (pomyśl o samym dźwięku).
Tkanka miękka
Lasery są zdolne do tworzenia nacięć i usuwania tkanki dziąsłowej. Ma to na celu poprawę widoczności u dentysty i zapewnienie większego dostępu podczas kształtowania dziąseł. Lasery mogą również usuwać nadmiar tkanki, wydłużać korony lub zwalniać zbyt ciasne mocowania mięśniowe. Ponadto, terapia laserowa może pomóc w leczeniu wrzodów jamy ustnej i odleżyn i stała się popularnym narzędziem w leczeniu infekcji dziąseł lub chorób przyzębia.
Dzięki zastosowaniu laserów, pacjenci mogą odczuwać mniej krwawień w trakcie i po zabiegu oraz mniej obrzęków. Nawiasem mówiąc, należy zauważyć, że terapia laserowa może nieco opóźnić gojenie lub spowodować odbarwienie tkanek.
Tkanka twarda
Jeśli tkanka jest wystarczająco twarda, dentysta może zwrócić się do lasera tkanek twardych. Zastosowanie określonego typu lasera (Er:YAG i Er, Cr:YSGG) może spowodować, że pacjent nie będzie musiał przechodzić znieczulenia, a jego konstrukcja nie spowoduje przegrzania takich części zęba jak miazga, co może być bardzo niebezpieczne.
Podczas gdy doświadczenia i wyniki będą się różnić, stosowanie laserów dentystycznych daje większy komfort pacjentom i pomaga w powrocie do normalnego, codziennego życia szybciej niż metody alternatywne lub tradycyjne.
Jak w przypadku większości technologii medycznych, został on opracowany w celu ułatwienia leczenia i ułatwienia pacjentom zdrowszego życia.
Częste procedury laserowe
Stomatologia laserowa może być pomocna na wiele sposobów i jest stosowana w wielu różnych zabiegach. Najczęstsze z nich to..:
Jak wspomniano, stomatologia laserowa może być stosowana w zabiegach kosmetycznych, takich jak wybielanie zębów. Przyspieszają one proces i aktywują roztwór wybielający.
Kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać:
Ogólnie rzecz biorąc, lasery pomagają uczynić wspólne procedury bezpieczniejszymi i szybszymi przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pacjenta. Należy zawsze mieć możliwość omówienia wszelkich obaw z dentystą lub jego personelem.