Czy rentgen stomatologiczny jest bezpieczny w ciąży?

image

Ciąża to ekscytujący czas i choć w Twoim ciele zachodzą ogromne zmiany, nie oznacza to, że powinnaś porzucić rutynę dbania o zęby. W rzeczywistości ważne jest, abyś wyjątkowo dbała o swoje zęby, aby uniknąć takich rzeczy jak ciążowe zapalenie dziąseł, a jeśli będziesz trzymać się regularnego harmonogramu wizyt u dentysty w czasie ciąży, są szanse, że w pewnym momencie będziesz musiała wykonać zdjęcia rentgenowskie. Jednym z pytań, które często słyszymy w gabinecie jest: czy zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne w czasie ciąży?

Krótka odpowiedź brzmi:.... Tak! Wykonywanie zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży jest bezpieczne, ale jest kilka innych czynników, które warto wziąć pod uwagę planując opiekę stomatologiczną w tym okresie.

Rentgenowskie zdjęcia stomatologiczne a ciąża

Ilość promieniowania stosowanego w rentgenowskim badaniu stomatologicznym jest bardzo niska i według Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego i Amerykańskiego Stowarzyszenia Ciąży nie jest wystarczająca, aby zaszkodzić ciężarnej kobiecie lub jej dziecku.

Ponadto istnieje dodatkowa warstwa ochronna - dosłownie - dzięki której proces ten jest jeszcze bezpieczniejszy dla wszystkich osób, które muszą poddać się prześwietleniu stomatologicznemu.

Osoby, które w przeszłości miały wykonywane zdjęcia rentgenowskie, zapewne pamiętają, że przed włączeniem aparatu dentysta lub higienistka nakładają na pacjenta ciężki fartuch. Jest to ołowiany fartuch, którego zadaniem jest zminimalizowanie narażenia na promieniowanie podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego.

Fartuch jest wystarczająco długi, aby przykryć brzuch, co oznacza, że dziecko jest chronione podczas procesu prześwietlania. Może się wydawać, że noszenie go przez tak krótki czas jest uciążliwe lub przysparza więcej kłopotów niż jest warte, ale jest to zdecydowanie jedna z tych sytuacji, w których lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Fartuch będzie odczuwalnie ciężki, kiedy dentysta lub higienistka go założy, ale można go bezpiecznie używać na wszystkich etapach ciąży. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziesz go miała na sobie najwyżej przez kilka minut.

Najlepszy wybór

Mimo że wykonywanie zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży jest bezpieczne, niektóre kobiety podejmują aktywne decyzje, aby ograniczyć narażenie na promieniowanie rentgenowskie i inne zabiegi w tym czasie.

Po zajściu w ciążę należy jak najszybciej powiadomić o tym stomatologa. Możesz współpracować z dentystą w celu opracowania planu leczenia, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojego dziecka.

Niektóre kobiety decydują się na odroczenie zdjęć rentgenowskich do końca pierwszego trymestru, ponieważ jest to czas, który jest najbardziej kluczowy dla rozwoju dziecka. Nie jest to konieczne z medycznego punktu widzenia, ale może pomóc w zapewnieniu spokoju ducha.

Rutynowe zdjęcia rentgenowskie zębów można również odłożyć do czasu po urodzeniu dziecka, ale nie jest to zalecane. Zdjęcia rentgenowskie mają kluczowe znaczenie w wykrywaniu problemów stomatologicznych, które mogą stać się poważne, jeśli nie zostaną wykryte i leczone.

Ostatnią rzeczą, którą chcesz jest mieć noworodka i dentystyczne awaryjne na rękach z powodu czegoś, co mogło być adresowane w czasie ciąży.

Mówiąc o nagłych wypadkach, jeśli masz dentystyczny nagły wypadek podczas ciąży, będziesz musiała zrobić zdjęcia rentgenowskie. Nie jest to zazwyczaj coś, co można odłożyć do czasu po urodzeniu dziecka.