Pięć oznak zdrowej jamy ustnej

image

Nie jest tajemnicą, że zdrowa jama ustna jest często oznaką zdrowego ciała, a wiele problemów zdrowotnych może po raz pierwszy ujawnić się podczas przeglądu stomatologicznego. Oto pięć kluczowych wskaźników, na które Twój dentysta zwróci uwagę podczas badania stanu zdrowia jamy ustnej.

Pięć oznak zdrowej jamy ustnej

Zdrowe dziąsła

Przyjrzyj się uważnie swoim dziąsłom. Powinny być różowe i jędrne w dotyku, nie czerwone ani białe, nie spuchnięte ani wrażliwe. Zęby powinny być mocno osadzone i nie powinny sprawiać wrażenia chwiejnych lub luźnych. Dziąsła powinny być równe z zębami, bez płatów, kieszonek lub miejsc, w których wydają się odchodzić od zęba. Codzienne nitkowanie zębów pomaga utrzymać dziąsła w zdrowiu i zapobiega powstawaniu kieszonek i miejsc, w których gromadzą się bakterie powodujące uszkodzenia, próchnicę i nieświeży oddech. Twój dentysta przejrzy Twoje zdjęcia rentgenowskie i zbada dziąsła, aby sprawdzić, czy nie ma w nich kieszonek. Zdrowe dziąsła są wiodącym wskaźnikiem zdrowego organizmu. Możesz przeczytać o znaczeniu zdrowia dziąseł i ich leczenia w naszym ostatnim wpisie na blogu.

Mocne zęby i uzupełnienia protetyczne

Podczas każdego badania stomatolog sprawdzi wytrzymałość i stan zębów, w tym zębów, na których znajdują się uzupełnienia, takie jak plomby lub zęby z koronami, w tym implanty stomatologiczne. Zgrzytanie lub zaciskanie zębów (bruksizm) jest częstym problemem, który może zwiększać zużycie zębów i uzupełnień protetycznych, w tym zębów z wypełnieniami amalgamatowymi. Próchnica, a także drobne pęknięcia lub inne problemy z zębami i uzupełnieniami nie zawsze są widoczne gołym okiem. Rentgen dentystyczny i dokładne badanie mogą pomóc wykryć problemy, zanim staną się bolesne i często trudniejsze do leczenia. Jeśli Twój lekarz wykryje potencjalny problem, pokaże Ci i wyjaśni, co widzi, a także zaleci opcje leczenia, które pomogą utrzymać zęby tak mocne i zdrowe, jak to tylko możliwe.

Przyjemny lub neutralny oddech

Zdrowa jama ustna oznacza naturalnie przyjemny lub neutralny oddech. Możesz to łatwo sprawdzić w domu. Przeprowadź nitkę dentystyczną pomiędzy kilkoma zębami lub skrobnij paznokciem język i powąchaj. W ten sposób można bardziej realistycznie ocenić, jak może pachnieć Twój oddech, gdy pasta do zębów i płyn do płukania ust przestaną działać. Obecność bakterii i cząsteczek jedzenia jest bezpośrednio związana z uporczywym nieświeżym oddechem. Nieświeży oddech może być również wskaźnikiem innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, a nawet problemy z zatokami. Niektóre leki powodujące suchość w jamie ustnej mogą również powodować nieprzyjemny oddech. Twój dentysta może omówić możliwości złagodzenia objawów suchości w jamie ustnej. Najlepszym sposobem na utrzymanie przyjemnego oddechu są dobre nawyki szczotkowania i nitkowania zębów oraz regularne kontrole stomatologiczne.

Prawidłowe ustawienie szczęk i odstępy między zębami

Twój dentysta bada nie tylko zęby, ale także ich wzajemne dopasowanie w jamie ustnej i szczęce jako całości. Zęby, które są proste i prawidłowo ustawione, o wiele łatwiej się szczotkuje i nitkuje, co oznacza lepszy oddech i mniej miejsc, w których mogą rozwijać się ubytki lub choroby dziąseł, dzięki odpowiedniej pielęgnacji domowej. Stłoczenia, znane również jako "wady zgryzu", mogą mieć wpływ na żucie i normalne trawienie, a także mogą być związane z bruksizmem (zaciskaniem lub zgrzytaniem zębami), chorobami dziąseł, zaburzeniami szczęki i żuchwy, takimi jak zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ), migrenami lub innymi objawami neurologicznymi, a nawet ogólnym kształtem twarzy. Twój dentysta może zalecić konsultację z jednym z naszych ortodontów z certyfikatem Zarządu. Więcej na temat znaczenia aparatów ortodontycznych i ortodoncji dowiesz się, klikając tutaj.

Zdrowe tkanki jamy ustnej

Badanie zdrowia jamy ustnej obejmuje znacznie więcej niż tylko zęby! Wiele problemów zdrowotnych dotyczących całego ciała ma objawy, które mogą objawiać się w jamie ustnej, jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia czy problemy z tarczycą. Twój dentysta jest przeszkolony w zakresie badania całej jamy ustnej, w tym języka, warg i policzków. Zdrowe tkanki jamy ustnej są często różowe, jędrne i wilgotne. Problemy mogą objawiać się w postaci suchości jamy ustnej, infekcji, takich jak pleśniawki, bolesnych owrzodzeń, obrzęków lub tkliwości. Twój dentysta jest również wyszkolony w dostrzeganiu znaków ostrzegawczych, które mogą wskazywać na raka jamy ustnej i inne poważne problemy. Wierzymy, że zawsze najlepiej jest zachować ostrożność. Jeśli Twój dentysta zauważy coś niepokojącego w badaniu, on lub ona omówi to z Tobą i zaleci Ci wizytę u swojego regularnego lekarza w celu kontynuacji.

Zdrowy uśmiech wykracza daleko poza pozorom powierzchni. Zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na pewność siebie, relacje społeczne i zawodowe, i jest naprawdę lustrem ciała.