Ostrzeżenie o oznakach problemów z zębami

image

Zagadnienia stomatologiczne, takie jak ubytki czy próchnica, mogą wydawać się tak, jakby pojawiły się znikąd, ale w większości przypadków po drodze pojawiały się wskazówki. Rzadko zdarza się, że ktoś budzi się z obolałymi dziąsłami lub popękanym zębem. Kluczem do dobrego stanu zdrowia jamy ustnej jest rozpoznawanie znaków ostrzegawczych, zwłaszcza tych wczesnych.
Kto nie chciałby uniknąć konieczności poddania się kanałowi korzeniowemu lub noszenia nocnego strażnika podczas snu? Jeśli wiesz, jakich objawów należy szukać, istnieje duża szansa, że Twoje problemy z zębami mogą być skutecznie leczone. Może to spowodować, że pacjent zaoszczędzi pieniądze i nie będzie musiał odczuwać niepotrzebnego bólu.

Jakie są znaki wczesnego ostrzegania i co może się stać, jeśli nie zostaną one wykryte? Przyjrzymy się objawom powszechnych problemów z zębami, abyś wiedział, czego szukać. Dzięki temu unikniesz konieczności zajmowania się poważnymi problemami w przyszłości i będziesz mógł żyć bez bólu oraz ze zdrowymi zębami i dziąsłami.

Choroba dziąseł

Choroba dziąseł, zwana również chorobą przyzębia, występuje wtedy, gdy dziąsła oddzielają się od zębów tworząc kieszenie, które wypełniają się bakteriami. Bakterie tworzą wtedy płytkę nazębną, która rozprzestrzenia się po dziąsłach i zmusza układ odpornościowy do podjęcia próby walki z epidemią. Jeśli płytka nazębna się utrzymuje, tkanki mogą osłabnąć, powodując rozchwianie się zębów i w końcu wypadanie.

Choroba dziąseł może powodować:

Utrata kości
Zęby do przesunięcia
Krwawienie i ropa
Recesja dziąseł
Wrażliwość dziąseł i zębów
Choroba dziąseł rozwija się w czterech stadiach, począwszy od zapalenia dziąseł, a następnie przechodząc przez etapy lekkie, umiarkowane i zaawansowane.

Znaki wczesnego ostrzegania obejmują:

Spuchnięte i czerwone dziąsła
Nieświeży oddech
Krwawienie podczas nitkowania
Jeśli doświadczasz tylko tych objawów, dobra wiadomość jest taka, że problem jest uleczalny i można go odwrócić dzięki poprawie higieny osobistej jamy ustnej i profesjonalnemu sprzątaniu.

Jeśli zapalenie dziąseł osiągnęło lekkie lub umiarkowane stadium, do objawów ostrzegawczych zalicza się:

Zwiększone zaczerwienienie dziąseł
Nadmierne krwawienie przy szczotkowaniu lub nitkowaniu
Nieświeży oddech, który znacznie się pogorszył
Na tym etapie należy udać się do dentysty w celu uzyskania leczenia, które może obejmować skalowanie i planowanie usuwania złogów bakterii.

Jeśli zignorujesz wczesne oznaki ostrzegawcze, zapalenie dziąseł może osiągnąć zaawansowane stadium, w którym to momencie oznaki ostrzegawcze są wyraźniejsze, ponieważ są bardziej dotkliwe:

Dziąsła, które są opuchnięte, bardzo czerwone i stęchłe
Gumy ustąpiły
Wrażliwość na wszystko, co zimne
Konsekwentny i straszny nieświeży oddech
Ból podczas przeżuwania
Rany odleżynowe
Pus między zębami a dziąsłami
Przestrzenie między zębami
Ważne jest, aby rozpoznać oznaki, że coś jest nie tak z dziąsłami, tak aby takie problemy jak zapalenie dziąseł nie wykraczały poza łatwo uleczalny pierwszy etap. Jeśli nie będziesz leczona, możesz cierpieć na utratę zębów i być zmuszona do poddania się znacznie poważniejszym zabiegom w celu naprawy uszkodzeń.

Wgłębienia

Wczesne oznaki ostrzegawcze wnęki są proste. Jeśli doświadczasz jakiegokolwiek rodzaju bólu zęba, ogólnego bólu w jamie ustnej lub spontanicznego bólu lub nadwrażliwości, to możesz mieć ubytek. Nawet lekki ból podczas jedzenia czegoś słodkiego, gorącego lub zimnego powinien być uważany za objaw. Kolejną czerwoną flagą jest przebarwienie na powierzchni zębów.

Wszystkie bóle zębów powinny być badane przez dentystę, ponieważ może to również oznaczać, że pacjent ma ropień lub ząb uderzony. Te dolegliwości muszą być leczone natychmiast, aby zapobiec obumarciu zęba i konieczności jego usunięcia.

Gnicie zębów

Próchnica zębów jest jednym z najczęstszych problemów stomatologicznych w Ameryce Północnej. Jeśli zauważysz, że zęby bolą podczas spożywania gorącego lub zimnego napoju, możesz mieć wrażliwe zęby, co jest wczesną czerwoną flagą dla próchnicy zębów.

Inne objawy to:

Szare, czarne lub brązowe plamy na twoich zębach
Stały nieprzyjemny smak w twoich ustach
Gnicie zębów może być z powodzeniem leczone we wczesnym stadium. Zaleca się umówienie się na wizytę u dentysty, gdy po raz pierwszy zauważysz jakiś znak.

Pęknięte lub złamane zęby

Pęknięte lub złamane zęby mogą pojawić się, gdy osoba ugryzie kawałek twardego pożywienia lub gdy są one podatne na nadmierne ścieranie. Może to być również rezultat urazu jamy ustnej.

Problemy te mogą ulec pogorszeniu i spowodować konieczność usunięcia zęba przez pacjenta. Jeśli ból jest wystarczająco silny, może to utrudnić żucie i gryzienie oraz skomplikować zdolność do połykania. Ostatecznie, pozostawienie zęba bez leczenia będzie miało negatywny wpływ na Twoje codzienne życie.

Ludzie często mają pęknięty lub złamany ząb, nie zdając sobie z tego sprawy, ponieważ objawy są niespójne. To również sprawia, że dentysta ma trudności z zlokalizowaniem pęknięcia. Z tego powodu ważne jest, aby być bardzo ostrożnym w poszukiwaniu wczesnych sygnałów ostrzegawczych.

Powinieneś być świadomy następujących rzeczy:

Ból od łagodnego do umiarkowanego podczas gryzienia, gryzienia lub połykania.
Spuchnięte dziąsła. Najprawdopodobniej znajduje się ona wokół pękniętego zęba.
Zęby, które są nagle wrażliwe na wszystko, co słodkie, gorące lub zimne.
Niekonsekwentny ból. Jeśli ból w twoich ustach odszedł, nie myśl, że jesteś na wolności.
Ogólny dyskomfort wokół zębów i dziąseł.
Istnieje kilka możliwości leczenia, aby naprawić pęknięte lub złamane zęby, jeśli zostaną wykryte wystarczająco wcześnie. Jeśli nie zostaniesz leczony, być może będziesz musiał wymienić uszkodzone zęby, co może być bolesne i kosztowne.