Implanty dentystyczne są potrzebne z wielu powodów, od urazów po próchnicę. Bez względu na to, co jest powodem potrzeby implantu, proces wprowadzania ich do jamy ustnej jest taki sam. Operacja wszczepienia implantów może być przeprowadzona w każdym z naszych biur 1st Family Dental, ale jest to zabieg bardziej skomplikowany niż zwykłe wypełnienie ubytku lub usunięcie zęba. W tym artykule opisano proces i czas leczenia implantów stomatologicznych, a także sposoby dbania o implanty, aby uniknąć problemów w przyszłości.
Operacja wszczepienia implantów stomatologicznych polega na usunięciu starego zęba (jeśli jest to konieczne), a następnie wprowadzeniu tytanowego wkładu bezpośrednio do kości szczęki. Po zabezpieczeniu i osadzeniu wkładu w jamie ustnej na nim umieszcza się koronę lub protezę typu overdenture, która chroni go i daje poczucie posiadania naturalnego zęba.
Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub w sedacji, w zależności od preferencji pacjenta. Nasz zespół będzie z Państwem współpracował w celu ustalenia, która opcja jest dla Państwa najlepsza, oraz udzieli Państwu wskazówek, jak należy przygotować się do zabiegu wszczepienia implantów.
W niektórych przypadkach może być konieczne przeszczepienie kości, jeśli kość szczęki nie jest wystarczająco mocna, aby utrzymać słupek implantu. Polega to na pobraniu kości z innej części ciała i umieszczeniu jej w jamie ustnej. Wykonamy zdjęcia rentgenowskie, aby ustalić, czy przeszczep kości jest konieczny do wsparcia implantu.
Po umieszczeniu implantu w jamie ustnej można rozpocząć proces gojenia. Organizm pacjenta musi wytworzyć wystarczającą ilość nowej kości, aby w pełni podeprzeć implant. Proces ten nosi nazwę osseointegracji - można go porównać do zapuszczania przez roślinę korzeni, które stanowią dla niej oparcie w miarę wzrostu. Z czasem implant, mimo że jest sztuczny, stanie się częścią Twojej jamy ustnej.
Całkiem fajnie, prawda? Ale ile czasu musi upłynąć, zanim to nastąpi? Czas powrotu do zdrowia po zabiegu wszczepienia implantu zależy od pacjenta, ale zazwyczaj potrzeba co najmniej kilku miesięcy, aby kość zrosła się na tyle, by można było na niej osadzić koronę lub protezę overdenture. Na czas tego procesu pacjent będzie miał założoną koronę tymczasową.
Przez pierwsze 2-3 dni po zabiegu należy utrzymywać miejsce zabiegu w suchości i czystości. Krwawienie i obrzęk są częstymi objawami rekonwalescencji organizmu po zabiegu i dostosowania się do nowego wkładu w jamie ustnej.
Należy delikatnie szczotkować zęby i unikać spożywania twardych pokarmów lub rzeczy, które mogą utknąć w obszarze implantu, takich jak orzechy, popcorn i ryż.
Zalecamy również unikanie ćwiczeń lub intensywnej aktywności fizycznej przez kilka pierwszych dni po zabiegu wszczepienia implantu. Czynności te mogą nasilić krwawienie, obrzęk i ból w jamie ustnej oraz wydłużyć czas rekonwalescencji.
Po zabiegu wszczepienia implantów należy odbyć kilka wizyt kontrolnych, aby sprawdzić stopień powrotu do zdrowia i określić, kiedy można założyć stałą koronę. Ponownie, powinno to trwać od 3 do 6 miesięcy w zależności od Twojego organizmu i konkretnej sytuacji.
Po przejściu tak skomplikowanego procesu ostatnią rzeczą, jakiej można sobie życzyć, są problemy z implantami stomatologicznymi po latach. Aby tak się nie stało, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja implantów.
Implant należy traktować tak samo jak każdy inny ząb, jeśli chodzi o szczotkowanie i nitkowanie - nie można go pomijać, ponieważ jest to ząb sztuczny. Implant zespala się z jamą ustną i staje się częścią Twojego ciała, dlatego jest podatny na problemy tak samo jak Twoje naturalne zęby.
Często zalecamy zmiany w stylu życia, takie jak rzucenie palenia czy zmiana diety, które powinny iść w parze z właściwą higieną jamy ustnej. Dbałość o implant może zajść daleko, jeśli konsekwentnie angażujesz się w zachowania, które szkodzą Twojej jamie ustnej.