Jak zachować młodszą jamę ustną

image

Starzenie się nigdy nie jest zabawą, ale jest to fakt życia, który wszyscy musimy zaakceptować. W miarę jak się starzejemy, powinniśmy kłaść większy nacisk na dbałość o nasze ciało, w tym o nasze usta. Ból związany z naszymi zębami, dziąsłami i szczękami może powodować wiele dyskomfortu i uniemożliwić nam poruszanie się w codziennym życiu.

Jak więc ktoś po 45. roku życia dba o swoje usta i jest bardziej świadomy potencjalnych problemów, z którymi może się zetknąć? Nie ma jednej odpowiedzi, ale istnieje mnóstwo prostych praktyk, które można włączyć do swojej rutyny, aby zrobić wielką różnicę.

Rzeczywistość, z którą wszyscy musimy żyć, jest taka, że nasze zdrowie jamy ustnej wymaga większej opieki w naszych późniejszych latach. Praktyki, którymi będziemy się dzielić, są najlepiej przyjmowane na wczesnym etapie życia, dzięki czemu można uniknąć takich problemów jak choroby dziąseł, próchnica zębów i rak jamy ustnej, które mogą doprowadzić do powstania brzydkich głów. Dobre nawyki w wieku 20 i 30 lat mogą skłonić Cię do radosnego uśmiechu w średnim wieku, a następnie w starszym wieku.

Przyjrzyjmy się typowym problemom dotyczącym zdrowia jamy ustnej, z którymi styka się wiele osób w miarę starzenia. Przyjrzymy się również najlepszym środkom zapobiegawczym, oprócz ważnych metod opieki, które dana osoba może stosować do jamy ustnej, dziąseł i zębów w miarę starzenia się.

Spadek liczby zębów i dziąseł

Nie tak dawno temu protezy były nieuniknione dla ludzi w pewnym wieku. Zasadniczo uważano, że nawet osoby o rygorystycznym podejściu do zdrowia jamy ustnej będą miały problemy z zębami. Jedną z przyczyn był brak produktów i zabiegów, które byłyby na tyle skuteczne, aby ograniczyć próchnicę zębów i dziąseł. Obecnie wysoki odsetek osób starszych cierpi z powodu poważnych problemów z jamą ustną, z których niektóre prowadzą do utraty zębów lub nawet raka jamy ustnej.

Zęby są solidne i mocne, ale nie są niepokonane. Zęby wytrzymują codzienne gryzienie, rozdrabnianie i narażanie na działanie kwaśnych pokarmów i napojów. Z czasem emalia osłabia się, co otwiera drzwi do wielu potencjalnych problemów. Dodatkowo dziąsła ustępują, odsłaniając delikatniejszą tkankę pod spodem i mogą powodować ubytki. Podsumowując, zęby i dziąsła stają się wrażliwe na to, co kiedyś z łatwością odepchnęły.

Zęby cienkie z czasem i mogą nawet pękać. Powoduje to ich żółknięcie z powodu wieloletniego spożywania tytoniu, kawy, herbaty, czerwonego wina i niektórych owoców, takich jak truskawki i buraki. Można użyć pasty do zębów, która zawiera środek wybielający, ale jeśli jesteś powyżej pewnego wieku, ich wpływ będzie minimalny. W takich przypadkach stomatologia estetyczna jest najlepszym sposobem na odzyskanie perłowo białego uśmiechu.

Uważajcie na choroby dziąseł

Choroby przyzębia, czyli choroby dziąseł, są główną przyczyną utraty zębów u osób starszych. Może to powodować chwiejność zębów, cofanie się dziąseł i pogarszanie się stanu kości szczęki. Problemy te mogą prowadzić do utraty zębów i wielu innych poważnych problemów z jamą ustną. Większość chorób przyzębia jest uleczalna, jeżeli zostaną wcześnie wykryte. Pozostawienie ich bez opieki może spowodować wiele bólu i dyskomfortu w drugiej połowie życia.

Większy obraz twojego zdrowia

Istnieją szkoły myślenia i dowody potwierdzające, które sugerują, że zdrowie jamy ustnej danej osoby przyczynia się do uzyskania szerszego obrazu ogólnego stanu zdrowia. Większość z nich nie zdaje sobie sprawy z korelacji między chorobami dziąseł a stanami zapalnymi i osłabiającymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, udary i niektóre dolegliwości układu oddechowego. Naukowcy uważają, że infekcje dziąseł tworzą bakterie, które dostają się do krwioobiegu i wywołują niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne stany zapalne w narządach i tkankach.

Nasze zdrowie ma tendencję do większego skupienia uwagi, gdy osiągamy średni wiek, ale nigdy nie jest za wcześnie, aby poświęcić się zdrowiu jamy ustnej i rozpoznać, w jaki sposób informuje ona o większym obrazie Twojego życia.

Wczesna adopcja Opieki Ustnej

Podczas gdy istnieją zabiegi przeznaczone specjalnie dla osób w wieku 45 lat i starszych, prawdziwa korzyść wynika z wczesnego przyjęcia praktyk w zakresie higieny jamy ustnej. Większość z nich wymaga codziennego lub cotygodniowego zaangażowania, co może być dla niektórych osób zaskoczeniem, pomimo ich namacalnej wartości.

Podstawą najlepszych rutynowych zabiegów w zakresie higieny jamy ustnej jest szczotkowanie, nitkowanie i wizyty u dentysty dwa razy w roku na regularnych badaniach kontrolnych. To są podstawy i należy ich ściśle przestrzegać. Zaleca się stosowanie pasty do zębów z fluorem, ponieważ może ona przywrócić szkliwo zębów i usunąć płytkę nazębną. Mogą one spowolnić lub nawet zatrzymać próchnicę zębów lub, w najbardziej udanych przypadkach, pomóc cofnąć szkody.

Polecamy również następujące narzędzia:

Elektryczne szczoteczki do zębów, które zapewniają wyjątkową czystość i znaczną poprawę w stosunku do standardowych szczoteczek do zębów.
Wykałaczki do nitkowania zębów o dwukrotnie większej skuteczności niż taśmy.
Bezalkoholowy spray utrzymujący wilgoć w ustach. Usta mają tendencję do wysychania z wiekiem, a spray taki jak Biotène może przynieść ulgę.
Każdy dentysta powie Ci, że musisz zacząć wcześnie. Jak wszystko, co ma wpływ na Twoje zdrowie, im wcześniej wykształcisz te nawyki, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz je kontynuować i czerpać z nich korzyści w późniejszym okresie życia.

Pomocne wskazówki dla starzejących się ust

Czujność w odniesieniu do higieny jamy ustnej jest ważna z wiekiem. W miarę jak zbliżasz się do 50-letniego wieku, naprawdę musisz codziennie dbać o higienę jamy ustnej, dziąseł i zębów.

Oto kilka wskazówek, które należy natychmiast przyjąć:

 • Jeśli nie szczotkujesz dwa razy dziennie, to zacznij to robić natychmiast.
 • Nici dentystyczne należy nitkować co najmniej raz dziennie lub nawet po każdym posiłku.
 • Dwa razy dziennie przepłukać usta antybakteryjnym płynem do płukania. Może to zmniejszyć ilość płytki nazębnej i bakterii, które prowadzą do chorób dziąseł.
 • Rezerwuj badania kontrolne u dentysty co sześć miesięcy.
 • Jeśli rozdrobnisz zęby, poproś dentystę, aby pasował ci na stróża nocnego.

To powinno być minimum dla osób starszych, które są zdeterminowane, aby dbać o swoje usta. Dla osób starszych zawsze dobrym pomysłem jest usiąść z dentystą i zapytać, w jaki sposób można wyjść poza to minimum. Mogą one wyposażyć Cię w strategie, które utrzymają Twoje zęby i dziąsła w dobrym stanie pomimo Twojego wieku.

Dentysta będzie jeszcze ostrożniejszy w stosunku do swoich pacjentów, którzy są seniorami. Jeśli masz ponad 65 lat, możesz zostać poproszony podczas badania o następujące informacje:

 • Kiedy ostatni raz byłeś u dentysty i dlaczego?
 • Czy doznałeś/aś bólu w jamie ustnej lub zauważyłeś/aś jakiekolwiek zmiany?
 • Czy masz jakieś luźne zęby?
 • Czy Twoje zęby są bardziej wrażliwe niż zwykle?
 • Czy doświadczyłeś/aś jakichkolwiek trudności z żuciem lub połykaniem?
 • Czy doświadczasz krwawienia lub obrzęku w jamie ustnej?

Te pytania pomogą poinformować dentystę i poprowadzić go do przeprowadzenia badania i zapewnienia potrzebnej opieki. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na poprawę higieny jamy ustnej lub zaangażowanie się w rutynę higieny jamy ustnej, która zapobiegnie przyszłym problemom.