Porównanie koron i implantów dentystycznych

image

Jeśli chodzi o stomatologię odtwórczą, istnieje kilka różnych metod, które zostały opracowane przez chirurgów dentystycznych w celu zapewnienia wyników, które pacjenci chcą widzieć w swoich uśmiechach. Czasami potrzebny jest zupełnie nowy ząb, od korzenia aż po czapkę, w celu właściwego skorygowania problemu. Innym razem, gdy większość istniejącego zęba jest zdrowa i wystarczająco mocna, bardziej sensowne może być po prostu zastąpienie uszkodzonej lub zbutwiałej części, aby skutecznie przywrócić pożądany wygląd i funkcję zęba.

W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, stomatolodzy zazwyczaj wybierają jeden z dwóch typowych zabiegów w przypadku, gdy uszkodzenie lub próchnica zęba są na tyle duże, że nie można ich rozwiązać za pomocą zwykłego wypełnienia. Te dwie metody naprawy zębów nazywane są koronami i implantami dentystycznymi, a obie są stosowane w celu przywrócenia formy i funkcji jamy ustnej do bardziej naturalnego stanu. Ale która z nich jest naprawdę najlepszym podejściem dla Państwa? Korony i implanty stosują bardzo różne podejścia do rozwiązania problemu uszkodzonego lub próchnicy zęba, a w tym artykule wyjaśnimy różnice między nimi i niektóre z sytuacji, w których każda z tych metod daje najlepsze rezultaty.

Po pierwsze, spójrzmy na korony jako na opcję odbudowy zębów, oraz na to, jak działają, by poprawić wygląd i funkcjonalność Twojego zęba.

Czym są Korony?

Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystkie nasze zęby są jednym kawałkiem, w rzeczywistości mają różne elementy i części, tak jak każda inna część naszego ciała. Generalnie, części zęba są zgrupowane w dwóch głównych sekcjach, a mianowicie korzeń i korona. Korzeń zęba jest częścią, która nie jest widoczna i zakotwicza ząb w naszych kościach szczęki i dziąsła. Ta część zęba, która jest widoczna w jamie ustnej nazywana jest koroną. Korony odtwórcze są zasadniczo replikami zęba wykonanymi z materiału syntetycznego i są zaprojektowane tak, aby pasowały do istniejącego zęba.

Przed założeniem korony, uszkodzoną lub zbutwiałą część naturalnego zęba należy spiłować, aby usunąć uszkodzony materiał zęba i zapewnić czystą powierzchnię, na której będzie mogła usiąść korona. Następnie koronę przykleja się do pozostałego naturalnego zęba za pomocą stałego kleju stomatologicznego. Korony protetyczne są tak ukształtowane i zabarwione, aby dokładnie pasowały do Twoich naturalnych zębów, dzięki czemu nie ma praktycznie żadnej widocznej różnicy między zębem syntetycznym a pozostałymi zębami.

Kiedy korony są najlepszym wyborem do wykonywania uzupełnień protetycznych?

Korony są skutecznym rozwiązaniem wielu różnych rodzajów problemów stomatologicznych i oferują wiele korzyści. Chociaż wypełnienia są idealnym rozwiązaniem w przypadku małych ubytków, nie zawsze są najlepszym wyborem w przypadku większych ubytków lub zębów, które zostały fizycznie uszkodzone lub wyszczerbione w wyniku wypadku lub uderzenia. W przypadkach, gdy korzeń, dziąsło, kość i okolice zęba są nadal zdrowe, korona jest zazwyczaj preferowana, ponieważ nie wymaga usunięcia całego uszkodzonego zęba ani żadnej inwazyjnej operacji jamy ustnej.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadkach, w których uszkodzenia lub próchnica są ograniczone i zlokalizowane na jednym zębie, a występują na widocznej części zęba, korona odbudowująca jest skutecznym rozwiązaniem problemu i przywrócić jamie ustnej pełną funkcjonalność i bardzo naturalny wygląd.

Przyjrzyjmy się teraz implantom dentystycznym i zbadajmy, jak działają i jakie są ich zalety.

Czym są implanty dentystyczne?

Czasami uszkodzenie zęba wykracza poza zwykłą powierzchnię widoczną i sięga aż do korzenia zęba, co pozostawione bez leczenia może doprowadzić do całkowitej utraty zęba i uszkodzenia otaczającej go kości, dziąseł i tkanek. Sama wymiana korony zęba w tym przypadku nie rozwiąże podstawowego problemu, dlatego też najprawdopodobniej zalecany będzie kompletny implant odbudowujący.

Implanty dentystyczne to zasadniczo kompletne zęby zastępcze od korzenia do korony, które są bezpiecznie zakotwiczone w kości szczęki. Implanty dentystyczne składają się z dwóch części, kotwicy i korony. Kotwy są zazwyczaj wykonane z metalowego lub kompozytowego materiału stomatologicznego, który spełnia funkcję korzenia zęba. Materiały te są zazwyczaj tytanowe lub cyrkonowe, które skutecznie łączą się z kością w szczęce, tworząc bardzo pewne, trwałe połączenie. Widoczna część implantu dentystycznego jest formowana w taki sam sposób jak korona przy użyciu syntetycznego materiału stomatologicznego. Ponieważ ta część implantu będzie widoczna w jamie ustnej, jest ona ukształtowana i zabarwiona tak, jak korona, aby prawidłowo dopasować istniejące zęby, co zapewnia bardzo naturalny wygląd.

Kiedy implanty stomatologiczne są najlepszym wyborem do wykonywania uzupełnień protetycznych?

W przypadku, gdy stomatolog odkryje, że uszkodzenie lub próchnica zęba wykracza poza widoczną koronę zęba i sięga do korzenia, prawdopodobnie zaleci wszczepienie implantu odtwórczego jako rozwiązania zamiast korony. Inne przypadki, w których najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu, to wypadki, które powodują całkowity brak zęba, lub w których ryzyko utraty kości w wyniku zastosowania alternatywnych metod odbudowy zęba jest zbyt duże. Ponieważ implant stomatologiczny jest mocowany bezpośrednio do kości szczęki i żuchwy, ryzyko degradacji kości jest znacznie mniejsze w porównaniu z niektórymi rodzajami mostów lub protez, które są mocowane tylko do dziąseł lub innych zębów.

Podsumowując, implanty stomatologiczne są pożądanym rozwiązaniem w stomatologicznej pracy rekonstrukcyjnej, kiedy brakuje całego zęba lub trzeba go usunąć. Implanty stomatologiczne pozwalają na całkowite zastąpienie uszkodzonego zęba w sposób, który pozwala uniknąć potencjalnego ryzyka utraty kości i stanowi dla tych pacjentów trwałe, naturalnie wyglądające rozwiązanie. Uzupełniające implanty stomatologiczne są również preferowaną metodą zastępowania wielu uszkodzonych zębów, podczas gdy korony mogą po prostu nie być realną opcją dla niektórych rodzajów pacjentów, którzy potrzebują szerszych prac związanych z odbudową zębów.

Wniosek

Przed dokonaniem jakichkolwiek ustaleń, która opcja jest najlepszym wyborem w danej sytuacji, należy przeprowadzić pełne i dokładne badanie stomatologiczne, w tym pełny przegląd dokumentacji i historii chorób zębów. Twój dentysta będzie chciał mieć pewność, że wybrana procedura jest najbardziej odpowiednia dla Twoich potrzeb i dostarczy Ci najlepszych możliwych wyników końcowych. Omówi on z Tobą różne za i przeciw różnych procedur, szczególnie w odniesieniu do historii zdrowia stomatologicznego i pożądanego wyniku.