Napraw swój uśmiech - Implanty dentystyczne, klejenie, mosty i korony

image

Brak lub uszkodzenie zębów może być stresujące i stanowić duże wyzwanie dla zdrowia. Nawet jeden uszkodzony ząb może mieć wpływ na gryzienie, żucie, połykanie lub mówienie. Ważne jest, aby sprawę naprawić natychmiast, co oznacza wizytę u dentysty w celu przeprowadzenia pewnego rodzaju zabiegu.

Pytanie jednak, jaka procedura jest dla ciebie najlepsza? Do najczęściej spotykanych należą implanty, łączenie, korony lub mosty, ale ostatecznie decyzja jest podejmowana indywidualnie dla każdego przypadku, mając na uwadze to, co jest najlepsze dla pacjenta i jego wyjątkową sytuację.

Aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji, najpierw przyjrzymy się ryzyku i obawom o zdrowie związanym z brakiem lub uszkodzeniem zębów. Następnie zbadamy każdą z opcji i różne sytuacje, w których jedna z nich może mieć większy sens niż pozostałe. Celem jest upewnienie się, że posiadasz wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia procesu.

Brakujące, uszkodzone i złamane zęby

Cierpienie z powodu uszkodzonych lub brakujących zębów może stanowić przeszkodę dla zdrowia jamy ustnej i codziennego życia. Często jest to rezultat urazu lub urazu twarzy. Ludzie mogą również spotkać się z sytuacjami, w których zęby muszą zostać usunięte z powodu zapalenia dziąseł lub periodontologa. Utrata zębów u osób dorosłych może być stanem nagłym, wymagającym pilnej opieki.

Braki w zębach są często spowodowane:

 • Cukrzyca, zwłaszcza typ 2
 • Tytoń
 • Genetyka
 • Złe nawyki żywieniowe
 • Niewyrównane zęby
 • Wadliwe wypełnienia

Niektóre sposoby zapobiegania utracie zębów to: unikanie palenia tytoniu, noszenie ochraniacza na zęby podczas uprawiania sportów kontaktowych, uczęszczanie na regularne badania stomatologiczne oraz szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie.

Oprócz trudności z jedzeniem, żuciem, połykaniem i gryzieniem, może również powodować utratę zębów:

 • Ból
 • Intensywna wrażliwość
 • Luki w przypadku przesunięcia zębów
 • Osłabienie struktury twoich ust

W niektórych przypadkach, więcej zębów może poluzować się
Po utracie lub uszkodzeniu zęba, pacjent musi współpracować z dentystą, aby wybrać sposób postępowania. Protezy zawsze były traktowane przez stomatologów jako ostateczność, a negatywna diagnoza przez pacjentów. Problemem w przypadku protez zębowych jest to, że często nie pasują one prawidłowo, co prowadzi do dyskomfortu i innych komplikacji. Na szczęście, możliwości zastąpienia brakujących zębów ewoluowały do tego stopnia, że protezy nie są jedynym rozwiązaniem.

Korzyści z zastosowania implantu dentystycznego, obejmują:

 • Stały komfort
 • Wzmocnienie mowy
 • Bardziej przyjemny wygląd
 • Zdolność do przeżuwania chrupiącej żywności
 • Wzrost stanu zdrowia jamy ustnej
 • Większa ochrona szczęki i zębów
 • Zmniejszone ryzyko utraty kości
 • Łatwe do czyszczenia
 • Utrzymywanie mostów i koron zębowych na miejscu
 • Może zapobiegać utracie innych zębów

Jeśli nawet złamiesz ząb, powinieneś natychmiast umówić się na wizytę u dentysty, aby go zbadać.

Wiązanie dentystyczne

Łączenie dentystyczne naprawia zęby, które są wyszczerbione, przebarwione lub krzywe i jest odpowiednim zamiennikiem dla wypełnień rtęciowych. Działają one poprzez nałożenie białego wypełnienia na ząb lub pomiędzy zębami. Z czasem wypełnienie to wiąże się z zębem i może poprawić jego wygląd. Osiąga się to dzięki temu, że są dostępne w różnych odcieniach, które ściśle odpowiadają naturalnemu kolorowi zębów.

Klej można stosować na zębach przednich i tylnych, ale jest on uzależniony od stopnia nasilenia próchnicy zębów.

Leczenie można zazwyczaj zakończyć tylko na jednej wizycie. Ponadto, w przypadku zerwania wiązania lub odprysków, można go łatwo naprawić. Pacjenci powinni pamiętać o tym, że jest on podatny na przebarwienia podobnie jak naturalne zęby.

Przy prawidłowym wykonaniu, wysokiej jakości klejenie może trwać kilkadziesiąt lat.
 

Korony dentystyczne

Korony dentystyczne mają na celu przywrócenie kształtu zęba lub uczynienie go mocniejszym i bardziej wytrzymałym. Korony są zalecane w przypadku złamanych lub zużytych zębów lub gdy część zęba uległa pogorszeniu z powodu próchnicy. Dentysta może zalecić wykonanie korony na innych implantach w celu ochrony słabszych zębów przed złamaniem lub w celu odtworzenia pękniętego zęba.

Korona jest jak czapka, która jest zacementowana na zębie, aby pokryć część znajdującą się powyżej linii dziąseł. Pomyśl o tym, jak o zastąpieniu zewnętrznej powierzchni zęba. Tradycyjnie korony są wykonane z porcelany, metalu lub kombinacji tych dwóch materiałów. Najbardziej popularna jest porcelana, ponieważ charakteryzuje się taką samą przeziernością jak zęby naturalne i wytrzymałością.

W przypadku, gdy ząb nie ma wystarczającej wytrzymałości, aby utrzymać wypełnienie, dentysta może zalecić wykonanie korony częściowej. Różni się ona od tradycyjnych wypełnień, ponieważ powstaje w laboratorium z wycisku z jamy ustnej. Technik laboratoryjny bada aspekty ruchów szczęki, w tym ugryzienia, a następnie rzeźbi niestandardowy wkład, aby zapewnić, że ząb może być używany w ten sam sposób, zanim dojdzie do jego uszkodzenia lub próchnicy.