Zęby, które uległy uszkodzeniu w wyniku wypadku lub innego urazu, mogą nie być wystarczająco mocne, aby stanowić wystarczające wsparcie dla ugryzienia osoby, co może prowadzić do dalszych problemów z zębami, jak również do regularnego bólu podczas ugryzienia. W rezultacie wiele osób może zdecydować się na usunięcie złamanego zęba i zastąpienie go protezą. Nie ma jednak potrzeby ekstrakcji zęba, ponieważ korony dentystyczne mogą pomóc w zachowaniu struktury i funkcji złamanego zęba, nie powodując jego dalszego uszkodzenia.
Istnieje wiele powodów, dla których ząb może pękać, począwszy od wypadku lub urazu po nadmierną ilość wypełnień w danym zębie. Dentysta może założyć koronę na większość zębów - nawet tych z licznymi wypełnieniami. Dentysta może zdecydować się na koronę zęba, który nie jest złamany, ale może mieć kilka wypełnień, jeśli uzna, że dalsze wypełnienia mogą osłabić ząb do skrajności i zwiększyć prawdopodobieństwo jego pęknięcia lub rozszczepienia. Istnieje wiele powodów, dla których ząb może pęknąć, począwszy od wypadku lub urazu, a skończywszy na nadmiernej ilości wypełnień w danym zębie.
Osoby, które mają tendencję do szlifowania lub zaciskania zębów - stan znany jako "bruksizm" - mogą być bardziej podatne na pękanie zębów, ze względu na stały nacisk, jaki takie działania wywierają. Pacjenci, którzy poddali się leczeniu kanałowemu lub mają duże wypełnienia w swoich zębach, mogą być również bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia pękniętych zębów.
Korona stosowana przez stomatologów obejmuje cały ząb, pomagając utrzymać złamany ząb razem w jednym kawałku. Korona nadaje zębowi wytrzymałość i podporę, pomagając utrzymać jego strukturę, zapobiegając dalszemu rozwojowi pęknięcia, a także zachowując jego naturalną wytrzymałość. Korona może również uszczelnić pęknięty ząb przed przedostawaniem się bakterii, pomagając chronić zdrowie zęba.
Korony zębowe mogą być stosowane w ramach innych zabiegów stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe oraz w kosmetycznych uzupełnieniach implantów stomatologicznych, a także w naturalnej retencji zębów, np. w przypadku pękniętych zębów. Diagnoza pękniętych zębów może być problematyczna, ponieważ niektórzy pacjenci "czują", że pęknięcie pojawia się przez pewien dyskomfort, ale pęknięcie może nie być widoczne. W takich przypadkach dentysta będzie musiał zbadać zęby w celu wykrycia pęknięcia.
Pęknięcia mogą występować powierzchniowo na szkliwie zęba lub mogą rozprzestrzeniać się na cały ząb, wpływając na korzenie i miazgę.
Po ustaleniu lokalizacji i stopnia nasilenia pęknięcia lekarz może przystąpić do zakładania korony lub, w razie potrzeby, zastosować leczenie alternatywne, jeżeli korona może nie być odpowiednim rozwiązaniem.