Korony zębowe to porcelanowe nasadki w kształcie zębów, które umieszcza się na szczycie biologicznego zęba.
Użyteczne leczenie zarówno w stomatologii estetycznej jak i ogólnej, korony dentystyczne mogą przywrócić zęby uszkodzone na wiele sposobów. Pacjenci z rozległą próchnicą, złamanymi lub pękniętymi zębami lub uszkodzonymi dużymi wypełnieniami skorzystają na koronach.
Korony mogą być również wykorzystywane do poprawy estetyki. Korona może ukryć głębokie przebarwienia lub wprowadzić niezwykle mały lub zniekształcony ząb do odpowiednich proporcji.
Pacjenci mogą również otrzymać koronę po leczeniu kanałowym. Kanały korzeniowe mogą pozostawić zęby kruche i bardziej podatne na złamania, dzięki czemu korona pomaga chronić ząb i zwiększa szanse pacjenta na jego utrzymanie.
Korony dentystyczne mogą być częścią składową większych urządzeń, np. stałego mostu stałego. Urządzenia te mogą być również stosowane w połączeniu z implantem stomatologicznym w celu uzupełnienia brakującego zęba.
Przygotowując ząb do nałożenia korony, dentysta spiłowuje szkliwo w celu umieszczenia w nim korony. Stomatolog pobiera wycisk zęba, który następnie wysyła do laboratorium dentystycznego, gdzie zostanie wykonana korona. Pacjenci mogą nosić koronę tymczasową do czasu, aż urządzenie stałe będzie gotowe.
Korona jest zazwyczaj zaprojektowana tak, aby pasowała do odcienia naturalnych zębów pacjenta. Jeśli pacjent chce poddać się zabiegowi wybielania zębów, powinien to zrobić przed założeniem korony, ponieważ nie będzie on reagował na środki wybielające.
Po utworzeniu korony w laboratorium stomatologicznym pacjent wraca do gabinetu, aby ją założyć.
Większość koron wykonana jest z porcelany lub porcelany wtapianej w metal. Właściwości optyczne porcelany są bardzo zbliżone do szkliwa zębów, co nadaje koronom naturalny wygląd.
Przy odpowiedniej pielęgnacji korony stomatologiczne mogą utrzymywać się przez wiele lat, zanim będą wymagały wymiany. Pacjenci mogą utrzymać standardową higienę jamy ustnej za pomocą koron, ale może zaistnieć konieczność nieznacznej zmiany techniki nitkowania w celu ochrony korony.