Czy korony utrudniają jedzenie?

image

Korony zębowe są powszechną metodą odbudowy zębów stosowaną przez stomatologów. Powszechnie wykonywane z porcelany, mogą przywrócić i poprawić wygląd zębów i uśmiechu człowieka.

Korona dentystyczna to czapka protetyczna, którą stomatolog nakłada na wierzchołek zęba. Można ją stosować w celu ukrycia niedoskonałości zęba, takich jak odpryski lub pęknięcia, lub w celu ochrony zęba przed dalszym uszkodzeniem, np. po leczeniu kanałowym. Przed pobraniem wycisków z zęba i zębów sąsiednich dentysta usuwa niewielką ilość szkliwa z powierzchni zęba. Na podstawie tych wycisków laboratorium stomatologiczne może wykonać koronę, a następnie lekarz zakłada koronę na ząb.

W okresie przejściowym pacjent może nosić tymczasową koronę podczas produkcji korony stałej. Korony tymczasowe nie są tak wytrzymałe jak korony stałe, dlatego też należy zachować dodatkowe środki ostrożności podczas jedzenia.

Twarde pokarmy, takie jak twarde cukierki, orzechy i chrupiące warzywa, takie jak seler czy marchew, należy spożywać ostrożnie; żucie powinno odbywać się po przeciwnej stronie jamy ustnej do tymczasowej korony. Należy również unikać klejących się pokarmów, takich jak guma do żucia, karmelki, galaretka i toffi, ponieważ mogą one spowodować oderwanie korony tymczasowej od zęba.

Może być również zwiększona wrażliwość podczas jedzenia gorących lub zimnych pokarmów podczas noszenia tymczasowej korony. Chociaż korona nie będzie miała wpływu na samą koronę, może dojść do narażenia nerwów na recesję dziąseł.

Po założeniu korony trwałej powinna ona zapewniać odpowiednią siłę zgryzu i zdolność do żucia, a więc pacjent powinien mieć możliwość jedzenia bez ograniczeń i ograniczeń. Chociaż koronowany ząb nie wymaga specjalnej opieki, należy pamiętać, że naturalny ząb, który leży u jego podłoża, może być nadal podatny na próchnicę i choroby dziąseł, dlatego ważne jest, aby prowadzić regularny program zdrowotny dla zachowania zdrowych zębów.