Implanty dentystyczne to sprawdzony sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Większość pacjentów uważa, że są one wygodne i bezbolesne i cieszą się tym, że pozwalają im na ponowne gryzienie, żucie i połykanie ze względną łatwością.
Decydowanie o tym, jaki implant zastosować, nie zawsze jest proste. Dentysta musi ocenić przypadek i wybrać odpowiedni typ w zależności od potrzeb pacjenta. Musi on wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym ilość brakujących zębów, wytrzymałość kości szczęki i stan zdrowia otaczających go zębów, by wymienić tylko kilka.
Każdy implant jest przeznaczony do konkretnego zastosowania. W przypadku konieczności wymiany wielu zębów może być konieczne zastosowanie rozwiązania All-on-4 lub protez na implantach, natomiast w przypadku wyszczerbionego zęba najlepszym rozwiązaniem może być korona. Chodzi o znalezienie odpowiedniego wyposażenia dla zdrowia jamy ustnej, komfortu, budżetu i stylu życia.
Na początek przyjrzyjmy się różnym rodzajom implantów, w tym systemowi All-on-Four, protezom wspomaganym implantami, mostom i koronom. Dla każdego z nich zbadamy, do jakiego scenariusza idealnie się nadają.
Wyjaśnijmy, czym jest implant dentystyczny
Implant dentystyczny to metalowa rama, która jest chirurgicznie przymocowana do kości szczęki. Jest to aparat przeznaczony do pewnego zamocowania sztucznego zęba. Sztuczny ząb zastępuje brakujący, wypełniając lukę i zapobiegając problemom takim jak przepełnienie lub przesunięcie.
Protezy były jedną z najwcześniejszych metod zastępowania brakujących zębów. Były one niewygodne i utrudniały pacjentom wyraźne mówienie lub przeżuwanie pokarmów. Wymagały też sporo konserwacji i były podatne na złamanie. Dla niektórych pacjentów implanty sprawiły, że protezy były mniej uciążliwe do noszenia lub nawet całkowicie je zastąpiły.
Korzyści płynące z zastosowania nowoczesnych implantów obejmują utrzymanie protez i mostów na miejscu, zapobieganie dodatkowej utracie zębów lub kości oraz zniwelowanie zapadania się twarzy. Co więcej, są one odporne na ubytki i pomagają uzupełnić zęby w naturalny sposób w jamie ustnej.
Implanty dentystyczne mają inne zalety:
Jeśli potrzebujesz implantu dentystycznego, to najlepiej nie zwlekaj. Odwiedź swojego stomatologa, aby mógł zbadać Twoją jamę ustną, ustalić, który implant ma największy sens i rozpocząć wyznaczanie właściwego i skutecznego przebiegu leczenia.
Życie z brakującymi zębami
Zęby pełnią ważną funkcję w ustach i mogą przyczyniać się do ogólnego zdrowia. Ponieważ zęby mogą przesuwać się, aby wypełnić puste przestrzenie, brak jednego zęba może spowodować ich przesunięcie. Może to spowodować krzywe zęby i utrudnić utrzymanie rutyny higienicznej jamy ustnej.
Dodatkowo, pusta przestrzeń w rzędzie zębów może spowodować wyrzynanie się sąsiednich zębów. Jest to spowodowane tym, że ząb przesadza z wypełnieniem luki, ponieważ nie ma innego zęba, który mógłby ją zatrzymać.
Inne konsekwencje to resorpcja kości lub sytuacja, w której dziąsła i szczęki pogarszają się, co powoduje, że policzki wydają się zapadnięte lub ponure i wyglądają na starsze.
Implanty dentystyczne przeszły długą drogę na przestrzeni lat i niezależnie od Twojej sytuacji rozwiązanie powinno istnieć. Rolą Twojego dentysty jest zapewnienie, że nie będziesz musiał żyć z żadnym z tych objawów przez dłuższy czas.
All-on-4 Implanty
All-on-4 to sprawdzony i odpowiedni sposób na uzupełnienie wielu brakujących zębów. System ten oferuje wyjątkową funkcjonalność i jest w stanie wytrzymać rygory żucia i gryzienia.
Osoby z brakiem zębów lub zaawansowaną chorobą dziąseł zazwyczaj cierpią na pewien stopień utraty kości. All-on-4 jest unikalnym systemem, ponieważ pozwala w pełni wykorzystać dostępną kość w szczęce pacjenta do wprowadzania implantów. Został on zaprojektowany tak, aby zmaksymalizować ilość kości w celu uniknięcia konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów, takich jak przeszczep kostny, który może być cenny i bolesny.
Proces ten obejmuje wykorzystanie technologii komputerowej do analizy kości szczęki pacjenta w celu znalezienia najlepszych obszarów do wprowadzenia implantów. Po umieszczeniu implantów na miejscu można wszczepić sztuczne zęby. Operację uważa się za rutynową i trwa ona zazwyczaj około 90 minut. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a Państwa dentysta omówi specyfikę Państwa gabinetu, gdy nadejdzie czas.
Ostatnim krokiem jest opracowanie przez dentystę planu leczenia po zabiegu, który zapewni, że wyleczysz się bez incydentów. Po operacji pacjenci zazwyczaj mogą pić od razu, ale zaleca się, aby przez trzy miesiące spożywali miękkie pokarmy. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, muszą oni co 6-12 miesięcy chodzić na badania kontrolne i sprzątanie.
W ciągu ostatniej dekady procedura ta przyniosła 98%-owy sukces. Jest często zalecany jako alternatywa dla tradycyjnych protez, szczególnie u pacjentów z obniżoną masą kostną w szczęce.
Protezy wspomagane implantami
Protezy wspomagane implantami w innowacyjny sposób łączą w sobie funkcjonalność protezy ruchomej ze stabilnością implantu stomatologicznego. Pozwala to stomatologom lub specjalistom na dostosowanie stopnia zaawansowania protez, co pozwala uniknąć stosowania specjalnie zaprojektowanych narzędzi.
Protezy wspomagane implantami minimalizują bolesne odleżyny i rozluźnienia związane z tradycyjnymi protezami. Nie wymagają one od pacjentów stosowania pasty protetycznej, a niektóre z nich nie mają nawet płytki pokrywającej dach ust. Są one bezbolesne, skuteczne, a ich efektem jest zwykle większy komfort i większa pewność siebie.
Zabieg ten jest często zalecany dla pacjentów, którzy wymagają protez zębowych i mają wystarczające wsparcie kostne.
Mosty
Most dentystyczny może zamknąć lukę spowodowaną przez brakujący ząb i jest stosowany, gdy brakuje wielu zębów. Most może utrzymać kształt twarzy pacjenta i pomóc mu w osiągnięciu zdrowego zgryzu poprzez utrzymanie sztucznych zębów tam, gdzie są potrzebne. Co więcej, te sztuczne zęby wyglądają i czują się naturalnie.
Mosty mogą przywrócić uśmiech poprzez rozłożenie siły wywieranej przez gryzienie i żucie, zapobiegając przesuwaniu się prawdziwych zębów do szczelin. Są one przyklejane do prawdziwych zębów i wykonane ze złota, stopu, porcelany lub jakiejś kombinacji tych materiałów.
Dentysta zazwyczaj zaleca, aby pacjent miał wprowadzony most, gdy brakujące zęby znajdują się po jednej stronie jamy ustnej lub gdy nie ma zbyt wielu zębów do zastąpienia.
Korony dentystyczne
Korony dentystyczne mają na celu poprawę wytrzymałości, kształtu i funkcjonalności zęba. Ten zabieg rekonstrukcyjny jest często stosowany w celu naprawy zębów złamanych, zużytych lub dotkniętych próchnicą.
Pomyśl o koronie jako o nasadce, która jest nakładana na ząb i zapewnia nową powierzchnię zewnętrzną chroniącą go przed bakteriami lub innymi szkodliwymi elementami. Korony są trwałe, wykonane z porcelany lub metalu albo z połączenia tych dwóch materiałów. Pod względem estetycznym pacjenci często preferują korony porcelanowe, ponieważ ich wygląd bardzo przypomina wygląd naturalnych zębów. Jeśli ząb nie ma wystarczającej wytrzymałości, aby utrzymać wypełnienie, wówczas pacjent może potrzebować korony częściowej.
Korony są tworzone i rzeźbione przez techników laboratorium dentystycznego na podstawie unikalnego wycisku pacjenta. Technik wykorzysta wycisk do oceny ugryzienia i ruchów szczęki pacjenta. Celem jest upewnienie się, że korona nie będzie utrudniać gryzienia, żucia czy połykania i pomoże pacjentowi osiągnąć pełną funkcjonalność jamy ustnej.