Brzydka prawda o nitkowaniu zębów - dbaj o czystość i zdrowie swoich zębów

image

Według najnowszych badań, 27 procent wszystkich dorosłych okłamuje swojego dentystę w kwestii swoich nawyków związanych z nitkowaniem zębów. Około jedna trzecia z tych osób stwierdziła, że wolałaby wykonywać inne nieprzyjemne czynności, takie jak mycie naczyń lub czyszczenie toalety, niż nitkowanie zębów.

Wiele osób zastanawia się, co jest tak nieprzyjemnego w nitkowaniu zębów i dlaczego tak wiele osób okłamuje swoich dentystów w kwestii częstotliwości nitkowania?

Tylko 4 na 10 osób nitkuje zęby codziennie

Niedawno odkryto również, że tylko 4 na 10 Amerykanów nitkuje zęby codziennie. Ponadto, tylko około 20 procent Amerykanów w ogóle nie zawraca sobie głowy nitkowaniem zębów. Jednak według dentystów jest to jeden z najważniejszych nawyków, jakie należy sobie wyrobić. Korzyści płynące z regularnego nitkowania zębów są niezaprzeczalne. Na przykład, nieużywanie nici dentystycznej jest jedną z głównych przyczyn chorób dziąseł. Jeśli regularnie nitkujesz zęby, możesz łatwo uniknąć rozwoju tego problemu zdrowotnego jamy ustnej. Jeśli obecnie cierpisz na chorobę dziąseł i nadal pomijasz nitkowanie zębów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że możesz doświadczyć próchnicy, a w końcu utraty zębów.

Nie zadowalaj się alternatywnymi metodami nitkowania zębów

Wąskie szczoteczki, które wsuwa się między zęby, szczypce do wody i wykałaczki są uważane za alternatywę dla nitkowania. Chociaż te opcje są lepsze niż nic, nie są one tak skuteczne jak tradycyjna nić dentystyczna.

Powszechne wymówki stosowane w celu uniknięcia nitkowania zębów

Z powodu czystej nienawiści do nitkowania większość dorosłych ma więcej niż kilka wymówek, aby unikać tej czynności. Jedną z najczęstszych jest to, że nie mają czasu na nitkowanie zębów. Chociaż najlepiej jest nitkować zęby bezpośrednio po posiłku, większość dentystów zgadza się, że częstsze nitkowanie jest lepsze niż brak nitkowania w ogóle. Każdy jest zajęty i najprawdopodobniej jesteś całkiem dobry w wielozadaniowości. Wykorzystaj tę umiejętność, nitkując zęby podczas robienia czegoś innego. Jest szansa, że jak już zaczniesz, wyrobisz sobie nawyk i rutynę regularnego nitkowania zębów.

Inną częstą wymówką jest to, że masz zęby zbyt blisko siebie, aby je nitkować. Dla niektórych jest to prawda. Istnieją jednak inne opcje poza niewoskowaną nicią dentystyczną. Możesz na przykład wypróbować nić woskowaną lub nić pokrytą politetrafluoroetylenem, która jest uważana za "wyjątkowo śliską", co ułatwia dostanie się do ciasnych miejsc.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów: Połączenie stworzone w Twoich ustach

Jeśli jesteś jak większość ludzi, nie ma dnia, abyś nie umył zębów. Musisz mieć takie samo podejście do nitkowania. Używając nici dentystycznej przynajmniej raz dziennie, pomagasz usuwać płytkę nazębną (czyli lepką, zawierającą bakterie warstwę) z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.

Możesz nitkować zęby tradycyjną nicią dentystyczną lub używać nici z gwintem. Najlepiej jest jednak używać jednej z tych opcji, a nie jednej z alternatyw wymienionych powyżej. Używanie nici dentystycznej jest niezwykle ważne, ponieważ jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta przez szczotkowanie, może w końcu stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny. Usunięcie tych substancji jest możliwe tylko podczas profesjonalnego czyszczenia zębów.

Dbałość o zdrowie jamy ustnej

Ważne jest, abyś dbał o zdrowie swojej jamy ustnej. Nawet jeśli od lat nie używałeś nici dentystycznej, nadszedł czas, aby stało się to Twoim nawykiem. Płytka nazębna może ukrywać się we wszystkich zakamarkach i szczelinach jamy ustnej, gromadzić się poniżej linii dziąseł, przekształcać się w kamień nazębny, powodować stany zapalne i powodować krwawienie dziąseł. Jeśli myślisz, że Twoje dziąsła krwawią, ponieważ nadmiernie nitkujesz zęby, ważne jest, abyś zdał sobie sprawę, że tak nie jest. Kiedy staniesz się "regularnym użytkownikiem nici dentystycznej", dziąsła nie będą krwawić. W rzeczywistości zdarza się to tylko wtedy, gdy nie używasz regularnie nici dentystycznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nitkowania, radzimy porozmawiać z dentystą. Pomoże Ci on zrozumieć, co może się zdarzyć, jeśli nie będziesz tego robić codziennie. Ważne jest również, aby kontynuować regularne szczotkowanie zębów i odwiedzać dentystę na profesjonalne czyszczenie dwa razy w roku.

Nie ma powodu, aby narażać swoje długoterminowe na zdrowie jamy ustnej na ryzyko, gdy można łatwo utrzymać piękny, zdrowy uśmiech przez nitkowanie zębów na regularnej podstawie.