Aparat na zęby? Opcje prostowania pojedynczych zębów

image

Jeśli chodzi o prostowanie zębów, większość procedur i zabiegów jest ukierunkowana na mocowanie wielu zębów lub nawet całego rzędu. Na tym właśnie polega idea rozwiązań takich jak aparaty ortodontyczne, wyrównujące, a nawet protezy. Zdarza się jednak, że tylko jeden ząb jest źle ustawiony. Kiedy tak się dzieje, może to sabotować cały Twój uśmiech, obniżyć Twoją pewność siebie i doprowadzić do problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Ponadto, ponieważ problem jest odczuwalny z minuty na minutę, często nie jest leczony.

Prostowanie pojedynczych zębów jest zarówno możliwe, jak i bardziej powszechne niż myślisz. Istnieje kilka możliwości leczenia i każdy pacjent musi zdecydować, na jaką długość chce się udać, aby naprawić jeden ząb. Często jeden ząb może być szybko wyprostowany za pomocą przezroczystych wyrównań lub szybkiego aparatu ortodontycznego. Chociaż są to potencjalnie odpowiednie rozwiązania, istnieją metody, które mogą być mniej uciążliwe dla życia pacjenta.

Przyjrzyjmy się temu, co może powodować pojedyncze niewspółosiowość i potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą powodować. Następnie zaprezentujemy możliwości naprawienia tego zęba, abyś mógł podjąć świadomą decyzję i zrobić pierwszy krok w kierunku uzyskania Twojego uśmiechu w dobrym stylu!

Przyczyny Pojedynczego Krzywego Zęba

Jeden krzywy ząb jest zazwyczaj wynikiem przepełnienia lub wąskiego dachu jamy ustnej. Zasadniczo problem polega na tym, że gdy zęby nie mają wystarczająco dużo miejsca, jeden lub więcej może zostać wypchnięty do przodu lub do tyłu. Pomyśl o zatłoczonej windzie i o tym, jak trudno jest wszystkim stać idealnie ustawionym, ledwo dotykającym ramionach.

Krzywy ząb, czyli niewspółosiowość, jest zazwyczaj spowodowana:

  • Ssanie kciuka po tym, jak dziecko zaczęło ząbkować.
  • Słaby refluks połykania, który powoduje, że język naciska na przednie zęby.
  • Wczesna utrata ząbków dziecka.
  • Nietypowo duże ząbki.

Niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy ząb, czy cały rząd zębów, to co powoduje niewspółosiowość jest standardem.
 

Niebezpieczeństwo pojedynczego przekrzywionego zęba

Przyznane, pojedynczy krzywy ząb może wydawać się mały, ale nadal zaleca się, aby szukać leczenia. Głównym powodem jest to, że doskonały uśmiech może zwiększyć Twoją pewność siebie i poprawić wygląd. Może wydawać się dziwny, ale jeden mały ząbek może odciągać uwagę od innych rysów Twojej twarzy.

Poza pozorami istnieje kilka zagrożeń dla zdrowia jamy ustnej związanych z pojedynczymi błędami. Nakładające się na siebie lub przepełnione zęby mogą stać się pułapkami na bakterie i są znacznie trudniejsze do czyszczenia. Pozostawione bez leczenia zęby i ich otoczenie mogą być podatne na próchnicę, choroby dziąseł i przebarwienia. Wreszcie, źle ustawiony ząb może wyrzucić ugryzienie powodując ucisk na zęby. Może to prowadzić do popękanych zębów, a nawet zaburzeń TMJ.

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka z krzywym zębem, powinieneś porozmawiać z dentystą o środkach naprawczych. Naprawa tego problemu dla młodych ludzi jest znana, ponieważ pomaga im poczuć się bardziej pewnie siebie i zapobiega pogarszaniu się sytuacji.

Czy aparaty ortodontyczne to opcja?

Aparat może być zalecany przez ortodontę tylko dlatego, że jest to najskuteczniejszy sposób na wyprostowanie krzywych zębów. Aparat wykonany z ceramiki lub metalu, wykorzystuje sieć zamków połączonych ciasnymi drutami, aby doprowadzić zęby do zdrowej pozycji, ustalonej wcześniej przez ortodontę. Aby skutecznie wyprostować zęby, lub w tym przypadku jeden z nich, aparat opiera się na stałym napięciu, które jest stopniowo zwiększane w czasie.

Jednak dla większości aparatów ortodontycznych jest to zbyt skrajna opcja, aby naprawić tylko jeden krzywy ząb. Pacjent narażony byłby na emocjonalne rygory związane z koniecznością noszenia aparatu oprócz codziennych czynności związanych z jego utrzymaniem. Dla większości z nich nierealne jest zobowiązanie się do co najmniej rocznej, miesięcznej wizyty w klinice w celu wykonania korekt i badań kontrolnych.

Jeśli idziesz drogą aparatów ortodontycznych, ale chcesz zakończyć leczenie szybciej niż normalnie, to powinieneś wziąć pod uwagę szybkie aparaty ortodontyczne. Georgian Dental® wprowadził tę wersję przyspieszonego aparatu ortodontycznego do hrabstwa Muskoka-Simcoe, pozwalając pacjentom uzyskać najlepsze rezultaty w połowie czasu i bez poświęcania jakości lub płacenia wygórowanej kwoty pieniędzy. Dla pacjentów chcących naprawić pojedynczy ząb, szybki aparat ortodontyczny może zaoferować najlepsze połączenie rezultatów i czasu trwania leczenia.

Wyprostowanie zęba bez aparatu ortodontycznego

Jeśli nie chcesz poddać się rozległemu leczeniu jak aparat ortodontyczny tylko w celu skorygowania pojedynczego niewspółosiowości, to nie martw się, masz możliwości. Ponieważ skupiamy się na odizolowanym problemie zęba, poniższe zabiegi powinny zająć mniej czasu niż zwykle.

Retainery

Zarówno zdejmowane, jak i stałe uchwyty mogą w stosunkowo skuteczny sposób naprawić odizolowany problem, taki jak pojedyncze niewspółosiowość. Określ, który z nich jest lepszy w zależności od poziomu komfortu, stylu życia i zaleceń ortodonty.

Popularną metodą są retainery zdejmowane, ponieważ pacjent nie musi ich nosić podczas uczestnictwa w imprezach towarzyskich czy zawodowych. Wygoda i radość z możliwości zdejmowania ich na jedną noc jest równoważona odpowiedzialnością za noszenie ich na tyle często, że mogą one zapewnić leczenie.

Wersja stała przemawia do pacjentów, którzy nie chcą być obciążeni koniecznością pamiętania o konieczności noszenia uchwytu. Dodatkowo uchwyty stałe mają tendencję do oferowania lepszych wyników w dłuższej perspektywie. Są one mocowane do wewnętrznej strony zębów pacjenta i z czasem korygują pojedynczy krzywy ząb, nie dopuszczając do przesunięcia się zębów. Chociaż jest to dobre rozwiązanie, należy pamiętać, że nie można go usunąć nawet na chwilę ulgi.

Rozszerzacze podniebienia (Palatal Expanders)

Ortodonta może wprowadzić ekspander podniebienny w celu poszerzenia łuku górnych zębów. Otwiera to przestrzeń, w której zęby przesuwają się do swojej naturalnej pozycji. Ten element wyposażenia ortodontycznego jest mocowany do górnych zębów trzonowych. Następnie za pomocą specjalnego klucza bezboleśnie przekręca się śrubę, która wywiera nacisk na każdą z połówek szczęki górnej.

Rozszerzacze są prawie niewidoczne, ale pacjenci muszą liczyć się z niewielkim dyskomfortem podczas wprowadzania zmian.

Invisalign

Invisalign to zestawy przezroczystych i usuwalnych wyrównań, które z czasem prostują zęby. Uważa się, że jest to silna opcja, aby skorygować jeden nieprawidłowo ustawiony ząb, ponieważ pozwala on pacjentom na leczenie w sposób ukryty, z małą przerwą w życiu.

Jeśli brzmi to dobrze, to porozmawiaj z dentystą lub ortodontą o Invisalign. Głównym zastrzeżeniem jest to, że chociaż Invisalign może być najbardziej komfortową opcją, to jednak może nie być w stanie skorygować zęba, który jest poważnie źle ustawiony. Ostatecznie, nie chcesz angażować się w długi harmonogram leczenia tylko po to, aby dowiedzieć się, że problem był tylko w połowie stały.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Teraz, gdy wiesz, że możesz skorygować tylko jeden ząb, który nie jest wyrównany, musisz określić, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze. Krótka (i frustrująca) odpowiedź jest taka, że nie ma jednego sposobu, który działałby dla wszystkich. Najlepszym sposobem jest usiąść z ortodontą, aby ocenić swoją sytuację i omówić wady i zalety każdej z opcji.