Naprawianie uszkodzonych, wyszczerbionych i przebarwionych zębów za pomocą klejenia dentystycznego

image

Wypadki się zdarzają. To niefortunne, ale prawdziwe. Kiedy przypadkowe uderzenie lub upadek spowoduje, że będziesz miał uszkodzony lub wyszczerbiony ząb, prawdopodobnie zaczniesz się zastanawiać, co dokładnie dentysta może zrobić, aby Twój uśmiech wrócił do normy.

Cóż, na pewno ucieszysz się słysząc, że rzeczywiście istnieją dostępne metody, które mogą być wykorzystane przez dentystę w celu pomocy w naprawie uszkodzonego zęba, a jednym z najbardziej powszechnych, skutecznych i popularnych sposobów, aby to zrobić jest z procesem znanym jako klejenie zębów.

Co to jest Dental Bonding?

Najprościej mówiąc, klejenie zębów jest procesem polegającym na zastosowaniu na zębie materiału wypełniającego w kolorze zęba w celu naprawy niewielkich obszarów uszkodzeń lub przebarwień. Łączenie zębów jest bezpieczną, sprawdzoną metodą naprawy zębów, która jest stosowana przez stomatologów na całym świecie do rozwiązywania różnorodnych problemów stomatologicznych o charakterze kosmetycznym.

Jakie rodzaje problemów stomatologicznych mogą być rozwiązane za pomocą klejenia?

Istnieje wiele różnych sytuacji, w których klejenie zębów może stanowić skuteczne rozwiązanie dla pacjentów. Najczęściej klejenie zębów jest stosowane do naprawy niewielkich obszarów uszkodzeń fizycznych zębów, takich jak wióry, zadrapania, wyżłobienia lub inne rodzaje wgłębień i nierówności powierzchni zęba. Te obszary uszkodzeń mogą być spowodowane przez różne czynniki, w tym nagłe uderzenia w jamę ustną, odgryzanie się o szczególnie twardy przedmiot, szlifowanie zębów lub inne rodzaje fizycznych otarć lub naprężeń.

Łączenie zębów jest również potencjalnym rozwiązaniem dla zębów przebarwionych lub przebarwionych z różnych powodów. Wynikający z tego cętkowany wygląd zębów lub niespójne wybarwienie nie zawsze mogą być łatwo rozwiązane przez inne opcje wybielania zębów, dlatego też klejenie zębów może być uznane za środek korygujący.

Wreszcie, klejenie zębów może być również skutecznym rozwiązaniem w zakresie zmniejszania przerw między zębami. Dla pacjentów z niewielkimi przerwami, którzy nie chcą poddawać się pełnej procedurze leczenia ortodontycznego aparatem ortodontycznym, klejenie zębów może zminimalizować przestrzenie między zębami w sposób łatwy i bardzo naturalny.

Jak działa klejenie dentystyczne?

Proces klejenia zębów jest naprawdę dość prosty, składa się z zaledwie kilku kroków, aby przejść od uszkodzonego zęba do w pełni naprawionego zęba w ciągu zaledwie jednej sesji leczenia. W rzeczywistości, w większości przypadków zabiegi klejenia zębów nie wymagają nawet zdrętwienia ani znieczulenia.

Po pierwsze, dentysta przeprowadzi dokładne badanie stomatologiczne w celu dokładnego zbadania uszkodzonego zęba lub zębów, jak również wszelkich innych potencjalnych obszarów budzących obawy, które mogą wymagać rozwiązania. Może to obejmować konieczność wykonania prześwietlenia zębów w celu zapewnienia 100% pewności co do aktualnego stanu zdrowia zębów oraz przydatności klejenia jako opcji leczenia.

Po ustaleniu przez stomatologa pełnego zakresu uszkodzeń do naprawy, przygotuje on powierzchnię zęba do zamocowania za pomocą głębokiego czyszczenia. Teraz, gdy ząb jest czysty, powierzchnia zęba zostanie "wytrawiona" za pomocą specjalnego żelu lub płynu w celu stworzenia powierzchni, która będzie najskuteczniej przylegać do materiału wiążącego.

Następnie dentysta nakłada mocny klej dentystyczny na miejsce naprawy, a następnie specjalną żywicę w kolorze zęba, która została dokładnie dopasowana do naturalnego koloru zęba. Żywica ta jest następnie utwardzana lub "utwardzana" przy użyciu światła ultrafioletowego lub lasera.

Po utwardzeniu, materiał wiążący zęby można następnie wypolerować na wysoki połysk, tak aby wyglądał identycznie jak powierzchnia naturalnego szkliwa zębów. W większości przypadków naprawa pojedynczego zęba za pomocą klejenia dentystycznego trwa około godziny od początku do końca. W przypadku wielu zębów lub bardziej rozległych napraw, lekarz dentysta może być zmuszony do przeprowadzenia zabiegu w trakcie więcej niż jednej wizyty.

Jaka jest różnica między klejeniem a licówkami?

O ile cel jest podobny, o tyle istnieje wiele różnic między klejeniem zębów a licówkami dentystycznymi. Podczas gdy licówki są nakładane jako materiał nadający się do nadawania kształtu, a następnie utwardzane, są w zasadzie zupełnie nową powierzchnią dla całego zęba, która jest przyklejana jako pojedynczy element. Licówki są dobrym sposobem na pokrycie całego zęba, podczas gdy klejenie jest zazwyczaj stosowane w przypadku mniejszych powierzchni i tych przypadków, które nie wymagają całkowitego pokrycia całego zęba.

Jeśli nie jesteś pewien, czy klejenie lub licówki są najlepszym wyborem w danej sytuacji, porozmawiaj z dentystą o swoich celach, a poprowadzi Cię on właściwą drogą do osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Jak długo trwa klejenie dentystyczne?

Po całkowitym utwardzeniu, dentystyczny materiał wiążący jest niezwykle trwały i trwa średnio 8-10 lat. Należy jednak zauważyć, że nawet zaawansowane materiały stosowane do klejenia zębów nie są tak wytrzymałe jak zęby naturalne, dlatego też pacjenci z zębami klejonymi muszą zachować szczególną ostrożność, aby zapewnić najlepsze rezultaty przez najdłuższy okres czasu.

Jak dbać o Zęby Sklejone?

Dbanie o zęby, które zostały naprawione za pomocą klejów dentystycznych jest dość proste, a większość Twoich normalnych nawyków w zakresie pielęgnacji jamy ustnej będzie nadal konieczna. Szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej to niezbędne nawyki, które pomogą Ci właściwie dbać o zęby, ale jest też kilka rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku zębów klejonych.

Będziesz chciał ograniczyć do minimum i unikać spożywania pokarmów i napojów, o których wiadomo, że powodują przebarwienia i odbarwienia szkliwa zębów. Ich przebarwienia mogą wystąpić również na materiale stosowanym do klejenia zębów. Palenie tytoniu jest również nawykiem, który należy całkowicie zaprzestać ze względu na wiele negatywnych skutków zdrowotnych, jakie przynosi, w tym przebarwienia i odbarwienia zębów.

Należy pamiętać, że materiał wiążący zęby nie może być bielony jak naturalne szkliwo zębów. Nawet jeśli zdecydujesz się na wybielenie zębów po zabiegu bondingu, może się to skończyć nierównomiernym wybarwieniem zębów. Aby temu zaradzić, należy ponownie poddać się zabiegowi klejenia zębów, aby ponownie dopasować je do koloru Twoich naturalnych zębów.

Naturalnie, należy również prowadzić regularne badania stomatologiczne i zabiegi higieniczne. Podczas tych badań dentysta w ramach wizyty u dentysty będzie dokładnie kontrolował połączone zęby i monitorował status naprawy. W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowych napraw, dentysta jak najszybciej zorganizuje Twoje leczenie, aby utrzymać jakość zdrowia jamy ustnej i uniknąć dalszych problemów na drodze.

Dla dodatkowej ochrony klejonych zębów, możesz zainwestować w ochronnik na noc, który pomoże zminimalizować zużycie materiału wiążącego. Jest to szczególnie ważne dla każdego, kto ma tendencję do szlifowania lub zaciskania zębów w ciągu nocy. Twój dentysta może mieć niestandardowy ochraniacz na noc wykonany dla Ciebie, który będzie idealnie pasował do Twoich zębów i zapewni Ci jak najlepsze wykorzystanie Twoich napraw klejenia zębów.