Jesteś dobrym kandydatem na implanty dentystyczne?

image

W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił niezwykły postęp w stomatologii, ale być może najbardziej rewolucyjnym usprawnieniem są implanty - trwałe zęby zastępcze, które wyglądają, czują i funkcjonują tak, jak w rzeczywistości.

Fałszywe zęby to nic nowego. Już w VII wieku p.n.e. Etruskowie z północnych Włoch wykonali częściowe protezy zębowe z zębów ludzkich i zwierzęcych przyklejonych do złotych pasów. To było 25 wieków przed kilkoma zestawami fałszywych zębów noszonych przez George'a Waszyngtona.

Dzisiejsze implanty stomatologiczne są o rzędy wielkości lepsze od swoich poprzedników, czasami dając pacjentom jeszcze lepszy uśmiech niż ten, który mieli w młodości. Ale niestety, nie są one dla wszystkich. W tym artykule przyjrzymy się implantom pod każdym kątem, w tym kto byłby dobrym kandydatem do zabiegu, a kto nie. Dokonamy również przeglądu niezbędnych zobowiązań, jakie muszą podjąć pacjenci, aby nowe zęby wyglądały jak najlepiej.

Czym są implanty dentystyczne i co mogą dla ciebie zrobić?

Implanty stomatologiczne to zastępcze korzenie zębów, które osadzają się bezpośrednio w kości szczęki. Po umieszczeniu na miejscu stanowią one solidną podstawę dla stałych lub ruchomych zębów zastępczych, mostów i protez zębowych. Jeśli posiadasz jeszcze część swoich naturalnych zębów, zęby zastępcze zamocowane na implantach zostaną dopasowane kolorystycznie, aby idealnie się do siebie dopasować.

Robienie tego w ten sposób ma wiele zalet. Jak już wspomnieliśmy, istnieją obawy natury estetycznej. Implanty wyglądają tak bardzo jak prawdziwe zęby, że wielu ludzi nie potrafi tego odróżnić. A kiedy implanty połączą się z kością szczękową, są trwałe. Dzięki temu nowe zęby utrzymują się solidnie na miejscu, zapobiegając poślizgowi powszechnie kojarzonemu ze staroświeckimi protezami ruchomymi, które sprawiają, że wielu użytkowników bełkocze i mazi się. Dzięki implantom możesz mówić jasno i pewnie, że Twoje zęby w ogóle nie będą ruszać się z miejsca.

Implanty są również bardziej komfortowe dla pacjenta. Stają się one częścią ciebie i czują się jak prawdziwe zęby. Zniknęła niewygoda często związana z ruchomymi protezami. Kolejny bonus w postaci zablokowania można zauważyć podczas jedzenia. Tradycyjne protezy mają tendencję do przesuwania się podczas żucia. Ale implanty działają jak naturalne zęby, pozwalając pewnie zjeść wszystkie chrupiące ulubione - nawet surową marchewkę lub kukurydzę na kolbie - a także bezboleśnie.

Inne korzyści płynące z zastosowania implantów stomatologicznych

Dzięki implantom dentystycznym zyskuje się również wzrost poczucia własnej wartości. Każdy brak pewności siebie związany z Twoim starym uśmiechem będzie historią starożytną. A jako dodatkowy bonus, będziesz się również cieszyć lepszym zdrowiem jamy ustnej. W przeciwieństwie do mostów zębowych wspomaganych zębami, implanty nie będą wymagały niepotrzebnego usuwania zdrowych zębów. A pojedyncze implanty ułatwiają czyszczenie między zębami, co oznacza mniej uwięzionego jedzenia i lepszą higienę jamy ustnej.

Implanty też są niesamowicie trwałe. Traktuj je dobrze, a będą ci służyć całe życie. I są niesamowicie wygodne. Minęły już dni wstydu spowodowanego koniecznością zdjęcia protez zębowych, aby je oczyścić, oraz nieporządanych past i kremów, których trzeba było użyć, aby je nieco przytrzymać na miejscu.

A implanty mają tendencję do bycia bardzo skutecznymi. Wyniki różnią się oczywiście w zależności od przypadku, ale w 98% przypadków implanty stomatologiczne okazują się skuteczne.

Wspólne cechy dobrych kandydatów na implanty stomatologiczne  

Luki w uśmiechu mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak przesuwanie się zębów, pogarszanie się stanu dziąseł i kości szczęki, a nawet do zmiany kształtu twarzy. Nie wspominając już o wpływie brakujących zębów na Twoją pewność siebie i to, jak inni mogą Cię w związku z tym postrzegać. Zastąpienie zębów implantami dentystycznymi wcześniej niż później może zaoszczędzić Państwu droższych zabiegów w przyszłości, ale implanty - choć zadziwiające - nie są dla wszystkich. Przyjrzyjmy się temu, czego potrzebujesz, aby być dobrym kandydatem do tego procesu.

Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednie podparcie kostne. Aby implanty dentystyczne były skuteczne, muszą łączyć się z kością szczęki, dlatego też gęstość i jakość kości mają kluczowe znaczenie. To jest główny powód, dla którego dzieci nie są dobrymi kandydatami. Ich kości szczęki muszą być w pełni rozwinięte, zanim pojawi się taka możliwość. Nieodpowiednie podparcie kości nie jest jednak automatycznym hamulcem. W niektórych przypadkach można wykorzystać przeszczepy kostne lub mniejsze implanty, aby pomóc pacjentom, którzy w przeciwnym razie nie kwalifikowaliby się do uzyskania potrzebnych im implantów.

Powinieneś najpierw być w dobrym ogólnym stanie zdrowia. Uzyskanie implantów jest zabiegiem chirurgicznym wymagającym uspokojenia i powrotu do zdrowia. Pacjenci z ogólnie słabym zdrowiem jamy ustnej - zwłaszcza osoby palące papierosy, spożywające alkohol lub cierpiące na cukrzycę - mają niższy od przeciętnego wskaźnik powodzenia.

Przydatne są również zdrowe dziąsła, dodające bardzo potrzebnego wsparcia nowym implantom, podczas gdy łączą się one z kością. Niewydolność implantów stomatologicznych jest często spotykana u pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób dziąseł.

Idealni kandydaci do tej operacji mają prawdziwe zaangażowanie w zdrowie jamy ustnej. Sukces twojego zabiegu zależy od utrzymania doskonałej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów i nitkowanie są oczywiście krytyczne, ale tak samo jak regularne wizyty kontrolne u dentysty. Utrzymanie implantów na tak rygorystycznym poziomie pomoże również wzmocnić Twoje naturalne zęby.

Dobrze jest też, gdy nie zaciska się zębów. Dodatkowy nacisk spowodowany zaciskaniem zębów - znany również jako bruksizm - może drastycznie zmniejszyć Twoje szanse na sukces z implantami.

Dokładna lokalizacja brakującego zęba może również odgrywać pewną rolę.

Jedynym prawdziwym sposobem, aby dowiedzieć się, czy jesteś dobrym kandydatem do wszczepienia implantów, jest wykonanie badania stomatologicznego i zrobienie kilku zdjęć, abyśmy mogli właściwie ocenić sytuację. Wymagania, o których mówimy w tym artykule, są typowymi kwestiami, które mogą mieć wpływ na Twoją przydatność do wszczepienia implantów, ale badanie kliniczne jest jedynym sposobem, aby się tego upewnić.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących implantów i prawdopodobieństwa kandydowania na implanty, zachęcamy do zadzwonienia lub wypełnienia formularza rezerwacji wizyty w celu umówienia się na niezobowiązującą konsultację z wykwalifikowanym dentystą implantologiem stomatologicznym.