Ropień stomatologiczny - Awaryjne zabiegi stomatologiczne

image

Ropień zęba może być niezwykle bolesnym stanem, a także jednym z najczęstszych stanów zagrożenia stomatologicznego, z jakimi stomatolog będzie miał do czynienia.  Często wymagają one natychmiastowej opieki dentystycznej w celu ich usunięcia, ponieważ przyczyna ropnia może rozprzestrzenić się na dziąsła i szczęki pacjenta, a twarz wydaje się obrzmiała i opuchnięta.

Ropień zęba jest poważną konsekwencją infekcji w obrębie zęba pacjenta, często poprzez chore korzenie zęba, lub czasami poprzez uraz zęba. Jednak większość pacjentów nie wie nawet, że ma ropień, dopóki nie jest za późno, a ból związany z ropniem zaczyna się.

Niestety, ropień stomatologiczny nie poprawi się samoistnie i jedynym sposobem postępowania jest wizyta u dentysty na leczenie.  Over-the-counter leczenia bólu może stępić ból, i nie może być tymczasowa ulga w przypadku pęknięcia ropnia, ale problem i przyczyna ropnia pozostaje i cierpiących będzie doświadczyć dalszych problemów, jeśli dentystyczna wizyta awaryjna nie jest zorganizowany.

W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia ropnia, lekarz dentysta pogotowia ratunkowego najpierw usunie ropień w celu zmniejszenia ciśnienia i zmniejszenia dyskomfortu pacjenta. Antybiotyki są zazwyczaj przepisywane w celu zwalczania dalszych infekcji.

Ropień przyzębia będzie jednak wymagał dalszego leczenia. Dentysta oczyści miejsce, w którym powstał ropień, przed zamknięciem szczelin między zębem a dziąsłem. Ropnie przyzębia są najcięższe i wymagają zdjęcia rentgenowskiego w celu określenia miejsca powstania ropnia, a często wymagają poddania pacjenta leczeniu kanałowemu. W skrajnych przypadkach ząb może wymagać ekstrakcji.

Złapany w porę i skutecznie leczony przez dentystę ropień nie powinien wywoływać długotrwałych objawów chorobowych, poza okresem tkliwości przez kilka dni po zabiegu.  Pozostawienie ropnia bez leczenia może prowadzić do innych, poważniejszych problemów, a więc szybkie działania naprawcze w przypadku powstania ropnia mogą zachować ząb i zapobiec dalszym infekcjom.

Dobra higiena jamy ustnej, od regularnego szczotkowania po wizyty kontrolne u dentysty, jest ważnym elementem zapobiegania wielu problemom zdrowotnym stomatologicznym, w tym ropniom.