Jak się usuwa zęby? Czy to boli? Ile to kosztuje? Opcje na brakujące zęby?

image

Czasami pacjent potrzebuje usunięcia zęba z jamy ustnej. Jest kilka powodów, dla których dentysta zaleci takie leczenie; być może ząb jest uderzony lub zniekształcony, lub też celem może być lepsze dopasowanie zębów w zdrowszy sposób.

Jeśli dentysta zaproponuje Ci ekstrakcję zęba, powinieneś zrozumieć, z czym wiąże się ten proces, jakie są jego koszty i czego możesz się spodziewać po zakończeniu zabiegu. Ustalając realistyczne oczekiwania, można złagodzić obawy, być przygotowanym na leczenie i upewnić się, że pokrycie kosztów zajmie się opłatami.

Zacznijmy od przeanalizowania różnych powodów, dla których pacjent może potrzebować usunięcia zęba lub zębów. Zbadamy potencjalne koszty i inne możliwości, abyś mógł przeprowadzić otwartą i szczerą rozmowę z dentystą. Doradzimy Ci jedynie przeprowadzenie leczenia, które może Ci pomóc, ale nigdy nie jest to zły pomysł, aby przyjrzeć się innym możliwościom, które mogą istnieć.

Proces ekstrakcji zęba 

Ekstrakcje zębów mogą być wykonywane przez dentystę lub chirurga jamy ustnej. Najpierw pacjent otrzymuje zastrzyk środka znieczulającego miejscowo. Spowoduje to całkowite zdrętwienie okolicy i sprawi, że pacjent nie będzie odczuwał żadnego bólu. W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie silniejszego znieczulenia ogólnego. Przed podaniem środka dentysta dokona z pacjentem jego przeglądu i w tym czasie powinien zgłosić wszelkie wątpliwości. Można również podzielić się swoimi preferencjami dotyczącymi uspokojenia, a dentysta zrobi wszystko, co w jego mocy, aby proces ten był jak najprostszy.

W odniesieniu do zębów uderzonych należy usunąć część tkanki dziąsłowej i kostnej, która pokrywa ząb. Za pomocą kleszczy chwytają ząb i usuwają go, przesuwając go tam i z powrotem, aż do uwolnienia go z więzadła szczękowego. W niektórych przypadkach ząb może być tak pewnie osadzony, że trzeba go usunąć w kawałkach.

Po pomyślnym usunięciu zęba, okoliczne zęby ulegną przesunięciu. Może to stanowić wyzwanie dla żucia lub ogólnej funkcji szczęki. Może być zalecane zastąpienie usuniętego zęba implantem stomatologicznym.

Usunięcie zęba można zazwyczaj zakończyć stosunkowo szybko.

Powody, dla których usunięto zęby

Pomimo tego, że zęby dorosłego człowieka uważane są za stałe, ekstrakcje są powszechną procedurą mającą na celu zapewnienie pacjentowi optymalnego stanu zdrowia jamy ustnej oraz brak bólu i dyskomfortu podczas żucia, gryzienia, połykania czy mówienia.

Powody, dla których konieczne jest usunięcie zęba, obejmują:

Przepełnienie

Przeludnienie, spowodowane zniekształceniem lub zbyt dużym rozmiarem zębów, może powodować ich nieprawidłowe ustawienie. Często zdarza się, że ząb musi zostać usunięty, aby zrobić miejsce dla pozostałych zębów, pozwalając im na ułożenie się we właściwej pozycji końcowej. Przepełnienie może również zapobiec wyrzynaniu się