Wszystko o implantach dentystycznych

image

Są stałe? Jak długo trwają? Jaki jest koszt?

Utrata zęba lub zębów może być niszczycielskim doświadczeniem. Może ono być bolesne, wpływać na otaczające je zęby i negatywnie wpływać na codzienne funkcje, takie jak żucie, gryzienie i mówienie. Każdy dentysta powie Ci, że powinieneś działać szybko, aby uzupełnić brakujące zęby.

Na szczęście implanty dentystyczne są sprawdzoną metodą, która przeszła długą drogę w zakresie ich rozwoju. Istnieje kilka różnych rodzajów implantów, dlatego należy współpracować z dentystą, aby dokonać właściwego wyboru w danej sytuacji.

Na początek pomożemy Ci zrozumieć, czym są implanty dentystyczne i jakie korzyści one oferują. Następnie zajmiemy się różnymi rodzajami implantów i ich różnicami, a także tym, jak długo można oczekiwać ich trwałości i potencjalnych kosztów.

Czym są implanty dentystyczne?

W większości przypadków implanty stomatologiczne są powszechnie uważane za najlepszy sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Chociaż każdy przypadek stomatologiczny jest inny, wszczepienie implantu i sztucznego zęba może przywrócić uśmiech i upewnić się, że zdrowie jamy ustnej nie jest zagrożone.

Implant jest zabiegiem polegającym na chirurgicznym zamocowaniu metalowej ramy do kości szczęki. Po zabezpieczeniu utrzymuje ona zęby zastępcze na miejscu. Implanty są zaprojektowane tak, aby ząb lub zęby zastępcze nie przesuwały się, umożliwiając pacjentowi łatwe jedzenie i mówienie. Co więcej, wyglądają one i czują się całkowicie naturalnie.

Zasadniczo, implant działa jak sztuczny korzeń i działa jak kotwica, aby upewnić się, że zęby zastępcze są bezpieczne i pewne.

Niestety, nie każdy jest kandydatem na implanty dentystyczne. Pacjenci potrzebują mocnej kości szczęki i zdrowego dziąsła, aby wytrzymać rygor związany z umieszczeniem metalowej ramy pod kością szczękową. Jeśli kość szczękowa skurczyła się lub nigdy nie była w pełni rozwinięta, przed założeniem metalowej protezy może być konieczne przeprowadzenie dodatkowego zabiegu zwanego przeszczepem kości.

Jedną z zalet implantów dentystycznych jest to, że łączą się one z kością w procesie zwanym osseointegracją. Oznacza to, że implant staje się częścią kości i dlatego jest trwały.

Proces implantacji stomatologicznej

Typowy proces zakładania implantu stomatologicznego obejmuje:

 • Pierwszym krokiem jest dokładne zbadanie jamy ustnej pacjenta. Często będzie to obejmowało zdjęcia rentgenowskie całej okolicy jamy ustnej. Pozwoli to ustalić, czy pacjent może przystąpić do zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego.
 • Pierwszym etapem zabiegu jest umieszczenie przez stomatologa lub specjalistę implantu w kości żuchwy pod tkankami dziąsłowymi, które następnie są zszyte z powrotem. Następnie pacjent musi odczekać kilka miesięcy na zagojenie się tkanki. W trakcie gojenia implant połączy się z kością i przytwierdzi do dziąsła.
 • Drugi etap następuje po zagojeniu się tkanki. Lekarz dentysta lub specjalista musi teraz przymocować do implantu zaczep. To właśnie ten łącznik łączy ząb zastępczy z implantem. Pierwsze dwa etapy, choć nie są powszechne, mogą czasem przebiegać jednocześnie.
 • Następnie sztuczny ząb jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb, a następnie łączony z zaczepem. Jest to prosty proces, ale dentysta lub specjalista może potrzebować kilku wizyt, aby upewnić się, że implant jest idealnie dopasowany.

Jeśli pacjent potrzebuje wymiany kilku zębów, na tym etapie zostanie założony most stały, który obejmuje obszar bez zębów. Most jest mocowany do Twoich implantów stomatologicznych.
Chociaż jest to rutynowy zabieg stomatologiczny, każdy pacjent powinien być świadomy potencjalnych konsekwencji, jakie mogą się pojawić. Mogą to być krwawienia, infekcje, urazy innych mięśni w jamie zatokowej lub drętwienie. Ponadto zdarzają się przypadki, w których implant nie przylega do kości, co powoduje, że zabieg się nie powiedzie.

Implanty All-On-4

Istnieje kilka różnych typów implantów, które lekarz może rozważyć w danym przypadku. Zazwyczaj zależy to od tego, ile zębów trzeba wymienić. Implanty All-On-4 są sprawdzoną techniką o ponad 98% skuteczności. Wykorzystuje ona cztery implanty, które natychmiast stają się kotwicami do zestawu protez.

System ten jest ewolucją tradycyjnych protez, zaprojektowaną w celu ograniczenia ich niezdolności do prawidłowego dopasowania do większości ust. To właśnie ta wada uniemożliwia osobom noszącym protezy komfortowe jedzenie, mówienie i żucie. System ten nie tylko skutecznie zastępuje brakujące zęby, ale także może zastąpić protezy czymś bardziej komfortowym i trwałym.

Te sztuczne zęby są dobre, aby przejść krótko po zabiegu, negując długi czas rekonwalescencji. Są one szybkim sposobem na poprawę zdrowia jamy ustnej i rozwiązaniem, które może zapewnić długotrwałe rezultaty i niezawodność.

W odróżnieniu od innych implantów stomatologicznych, przed wszczepieniem implantu pacjenci nie muszą być poddawani przeszczepowi kości. System ten wykorzystuje dostępną kość, co neguje potrzebę takiego zabiegu.

Dentysta lub specjalista zastosuje połączenie technologii komputerowej i chirurgii w celu określenia najlepszej lokalizacji dla implantu. Zabieg polega na umieszczeniu dwóch implantów w przedniej części jamy ustnej pacjenta pod kątem 90 stopni. Dwa pozostałe implanty są umieszczane z tyłu pod kątem 30 stopni. Ma to na celu podtrzymanie implantu i zapewnienie wystarczającej ilości kości, aby zabieg zakończył się sukcesem.

System ten może pomóc pacjentom doświadczyć wielu korzyści:

 • Poprawiła się funkcjonalność ich zębów i jamy ustnej.
 • Stosunkowo łatwy powrót do zdrowia, dzięki czemu mogą wrócić do swojego codziennego życia.
 • Dyskomfort jest minimalny w porównaniu z podobnymi zabiegami.
 • Nie będą musieli radzić sobie z wadami protez zębowych.
 • Zwiększona ochrona zębów i kości szczęki.
 • Zmniejszone ryzyko utraty kości.
 • Implanty te są znane z tego, że zapobiegają przyszłej utracie zębów.

Ostatecznie, jest to system, który poprawił życie i zdrowie jamy ustnej tak wielu mieszkańców Barrie.

Dbałość o implanty stomatologiczne

Mimo że zęby są sztuczne, implanty stomatologiczne wymagają takiej samej opieki jak zęby naturalne. Musisz poświęcić się codziennemu szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Ważne są również regularne badania kontrolne, ponieważ lekarz stomatolog musi sprawdzić, czy zgryz jest prawidłowy i czy implanty są prawidłowo założone. Po zabiegu dentysta pokaże Państwu, jak należy dbać o implanty.

W przypadku sztucznych zębów należy zachować szczególną staranność, ponieważ często nie są one objęte ubezpieczeniem. W odróżnieniu od niektórych innych procedur dotyczących zębów zastępczych, w przypadku implantów stomatologicznych istnieje zazwyczaj tylko jednorazowa opłata.