Badania dentystyczne: Czy promieniowanie rentgenowskie jest bezpieczne?

image

Zdjęcia rentgenowskie to obrazy zębów i dziąseł, które lekarz dentysta wykorzystuje do oceny stanu zdrowia jamy ustnej i określenia, czy istnieją jakieś problemy wymagające leczenia. Są to fale elektromagnetyczne o wysokiej energii w połączeniu z krótką długością fali, które mogą przenikać przez materiały nieprzejrzyste dla światła. Pomimo tego, że są medycznym cudem pod każdym względem, zdjęcia rentgenowskie są nadal nawiedzane przez obawy o ich bezpieczeństwo.

Zdjęcia rentgenowskie są standardową częścią badań stomatologicznych tutaj w Barrie Dentist. To, że jesteś przyzwyczajony do oglądania tego nieporęcznego aparatu rentgenowskiego lub musisz nosić tę ciężką kamizelkę, nie oznacza, że nie ma ryzyka związanego z tą technologią. Ważne jest, aby zrozumieć, co jest trwałe w jamie ustnej, ponieważ nie ma żadnej wartości, aby pozostać w ciemności o swoim zdrowiu jamy ustnej.

Jakie zagrożenia wiążą się z promieniowaniem rentgenowskim i jak właściwie działa ta technologia? Przeanalizujemy niektóre z obaw związanych z prześwietleniami rentgenowskimi, abyś mógł ocenić, czy czujesz się komfortowo uczestnicząc w przyszłych zabiegach. Na koniec, przyjrzymy się naszej preferowanej metodzie, czyli cyfrowym promieniom rentgenowskim, aby zilustrować, dlaczego uważamy, że są one najlepszym i najbezpieczniejszym zakładem.

Ogólne badania stomatologiczne

Pomyśl o ustach jako o początku swojej osobistej podróży po zdrowiu. Georgian Dental® dba o higienę jamy ustnej pacjentów, aby mogli oni prowadzić zdrowy tryb życia, którego pragną. W celu promowania zdrowia jamy ustnej zalecamy, aby pacjenci regularnie zlecali badania raz w roku lub dwa razy w roku.

Jeżeli w wywiadzie jamy ustnej nie ma czegoś, co wymaga szczególnej uwagi lub opieki stomatologa lub specjalisty, badanie stomatologiczne powinno być rutynowe oraz stosunkowo szybkie i wygodne.

Ewolucja promieni rentgenowskich

Mimo wszelkich zastrzeżeń, rzeczywistych lub postrzeganych, obrazowanie rentgenowskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii stomatologii. Dentyści często muszą leczyć problemy poniżej linii dziąseł. Bez pomocy promieni rentgenowskich byliby oni zmuszeni do wykonania nacięcia i przekształcenia czegoś prostego w inwazyjny i bolesny zabieg.

Pierwsze zdjęcie rentgenowskie zostało odkryte w 1895 roku przez Wilhelma Röntgena, a w 1896 roku pierwsze zdjęcie rentgenowskie wykonał C. Edmund Kells w Nowym Orleanie. Przez dziesiątki lat technologia ta rozwijała się w celu uzyskania większej prędkości filmowania, lepszej jakości zdjęć i większego komfortu dla pacjentów. Ostatecznie promieniowanie rentgenowskie stało się akceptowalnym i niezbędnym narzędziem dla stomatologów. Do lat 50-tych XX wieku były one w regularnym użyciu i dziś są obecne w każdej klinice w Ameryce Północnej.

Stomatolodzy mają kilka możliwości, jeśli chodzi o rodzaj zdjęć rentgenowskich, które mogą wykonać. Niektóre z nich są bardziej powszechne:

Bitewing, technika, w której pacjent gryzie określony rodzaj papieru podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich. Pozwala to lekarzowi zobaczyć, jak pasują do siebie korony zębów oraz zdiagnozować choroby dziąseł i ubytki.
Zęby okluzyjne wykonuje się przy zamkniętej szczęce, dzięki czemu lekarz może zbadać, jak stykają się górne i dolne rzędy zębów. Zapewnia to również wgląd w dach jamy ustnej znany jako podniebienie.
Panorama to zdjęcie rentgenowskie, które obraca się wokół twarzy. Pomaga to lekarzowi zbadać zęby mądrości i anomalie szczęki.
Pozaustrojowe robi zdjęcia obszarów poza dziąsłem i zębami. Pozwala to lekarzowi na zbadanie szczęki pacjenta.
Zawsze zalecamy rozmowę z dentystą lub higienistą stomatologicznym o zdjęciach rentgenowskich. Nigdy nie jest złym pomysłem zapytanie o to, jakie zdjęcia są robione i z jakich powodów, zwłaszcza jeśli to cię uspokoi.

Niebezpieczeństwa związane z promieniami rentgenowskimi

W przypadku zdjęć rentgenowskich stomatologicznych ważne jest to, że wykorzystują one promieniowanie. Poziom promieniowania jest jednak tak niski, że nie stanowi większego zagrożenia. Najlepiej jest nie być narażonym na żadne promieniowanie.

Pewnie zauważyłeś, że przy tradycyjnych zdjęciach rentgenowskich, wszyscy poza pacjentem wychodzą z pokoju. Może to być niepokojące, ale pamiętaj, że dentyści i higieniści dentystyczni wykonują setki zdjęć rentgenowskich tygodniowo. Mimo, że każda sesja emituje tylko niewielką ilość promieniowania, sama liczba wykonanych zdjęć może być niebezpieczna dla ich zdrowia. Nie powinno to dotyczyć pacjenta, który wykonuje zdjęcia rentgenowskie co najwyżej kilka razy w roku.