10 najważniejszych problemów stomatologicznych i sposobów radzenia sobie z nimi

image

Cierpienie z powodu problemu z zębami może zakłócić życie każdego. Może powodować silny ból lub uniemożliwić ugryzienie, żucie, mówienie czy połykanie - wszystko to jest ważne w codziennej pracy. Srebrną podszewką jest to, że najprawdopodobniej cierpisz na powszechną dolegliwość, co oznacza, że istnieje sprawdzone leczenie, które sprawi, że poczujesz się lepiej w krótkim czasie.

Przeanalizujmy 10 najważniejszych problemów stomatologicznych, w tym między innymi próchnicę, choroby dziąseł i pęknięty ząb. Dodatkowo, zapewnimy najbardziej skuteczne metody leczenia.

Jeśli cierpisz na którąkolwiek z kwestii poruszonych w tym artykule, prosimy o kontakt z nami, aby zarezerwować konsultację, ponieważ nawet jeśli jest ona całkowicie normalna, czekanie tylko ją pogorszy.

Gnicie zębów

Próchnica zębów to nie tylko jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych, to jedna z najczęstszych chorób w Kanadzie. Jest ona wywoływana przez bakterie, a dokładniej, gdy złogi płytki nazębnej łączą się z cukrem i skrobią, którą spożywamy. Płytka nazębna jest jednak głównym winowajcą, ponieważ działa jak spoiwo między kwasami a zębami, sprzyjając powolnej erozji szkliwa.

Rozwiązanie nie mogłoby być łatwiejsze. Po prostu przyjmij lepszą higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą zatwierdzoną przez dentystę, codzienne nitkowanie zębów, spożywanie pożywnego jedzenia i regularne wizyty u dentysty.

Kiedy jest już za późno, a Ty potrzebujesz procedury, aby zająć się próchnicą zębów, Barrie Dentist zapewnia wszystkie standardowe zabiegi, takie jak wypełnienia stomatologiczne, ekstrakcje zębów, usuwanie zębów mądrości i kanałów korzeniowych. Aby zachować pełną funkcjonalność stomatologiczną, a także aby Twój uśmiech wyglądał jak najlepiej, oferujemy również szereg bardziej zaawansowanych procedur, w tym implanty, korony i mosty, protezy i wiele innych.

Choroba dziąseł

Choroba dziąseł, czyli choroba przyzębia, jest kategoryzowana jako zakażenie tkanek i kości, które podtrzymują zęby. Najczęstszym rodzajem choroby jest zapalenie dziąseł, które może prowadzić do utraty zębów.

W przypadku chorób dziąseł chcesz podjąć działania zapobiegawcze, stosując odpowiednie praktyki higieny jamy ustnej, takie jak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie zębów codziennie. Ponadto, należy często zlecać dentyście badanie dziąseł, ponieważ wczesna diagnoza może mieć duży wpływ na wynik leczenia.

Kiedy choroba dziąseł zatrzymała się i spowodowała recesję dziąseł, Barrie Dentist oferuje specjalną procedurę nazywaną chirurgią dziąseł otworkowych, która ma na celu skorygowanie recesji dziąseł.

Pamiętaj, że choroby dziąseł wiążą się z innymi niż stomatologiczne problemami zdrowotnymi, takimi jak zawały i udary mózgu.

Pęknięte zęby

Pozostawione bez leczenia drobne pęknięcie w zębie może pogorszyć się do pełnego pęknięcia. Są one bolesne i mogą wymagać rozległych prac dentystycznych w celu ich naprawy. Możesz złamać ząb jedząc twarde jedzenie, takie jak żeberka i inne produkty mięsne z kośćmi, przeżuwając przedmioty z twardą powłoką zewnętrzną, kontuzje związane ze sportem, lub od szlifowania zębów podczas snu.

Zabiegi zazwyczaj obejmują klejenie zębów i licówki porcelanowe, dla pacjentów potrzebujących zębów z nadrukiem 3D, koron dentystycznych, osłon nocnych i innych zabiegów w zależności od stopnia uszkodzenia.

Erozja szkliwa

Każdy ząb jest pokryty twardą, mineralną substancją zwaną szkliwem. Chroni ona przed próchnicą zębów, ale może być osłabiona przez następujące czynniki:

 • Spożywanie zbyt dużej ilości sody lub napojów owocowych.
 • Spożycie zbyt dużej ilości sody lub napojów owocowych.
 • Diety, które są bogate w cukier i skrobię.
 • Bycie podatnym na kwaśny refluks.
 • Problemy żołądkowo-jelitowe
 • Zużycie i rozdarcie

Musisz być świadomy swojej emalii i zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby ją chronić, ponieważ gdy już jej nie ma, dentysta nie może jej zastąpić.  Zalecamy stosowanie wyłącznie pasty do zębów z fluorem oraz częste szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Chociaż szkliwa nie da się wymienić, możemy pomóc w jego naprawie, stosując klejenie dentystyczne i korony dentystyczne (zamykanie zęba). Poziom uszkodzenia szkliwa jest tym, co będzie dyktować, jaka metoda leczenia jest ostatecznie stosowana.

Wrażliwość

Wrażliwość zębów może wbić klin w Twoje życie, zamieniając prozaiczne czynności, takie jak jedzenie i picie, w niewygodne doświadczenia. Czy możesz sobie wyobrazić, że za każdym razem, gdy ugryziesz się w kanapkę, poczujesz ostry ból?

Wrażliwość jest wywoływana przez żywność, która jest zbyt słodka lub bardzo gorąca lub zimna. Przyczyną nadwrażliwości zębów może być próchnica, osłabiona szkliwo lub pęknięty ząb. Ze względu na związany z tym ból, prawdopodobnie będziesz chciał odwiedzić nas nawet z lekką wrażliwością.

Leczenie nadwrażliwości zębów może obejmować stosowanie specjalistycznych past przeznaczonych dla wrażliwych zębów, które zawierają azotan potasu, fluorek cyny i chlorek strontu, które zatykają mikroskopijne kanały w zębach, chroniąc w ten sposób nerwy przed zmianami temperatury, a także żywność i napoje.

W poważniejszych przypadkach konieczne może być rozważenie wykonania korony lub nawet wszczepienia implantów. Będziemy musieli przeprowadzić pełne badanie, aby ustalić, jakie są najlepsze możliwości leczenia.

Ząbki

Jedną z najczęstszych dolegliwości dentystycznych są bóle zębów.  Bóle zębów to pulsujący ból zarówno w zębie, jak i w okolicy dziąseł. Skutki uboczne mogą obejmować obrzęk dziąseł, gorączkę i bóle głowy. Bóle zębów mogą być wynikiem ropnia zęba, zainfekowanych dziąseł lub wypełnienia wymagającego naprawy. Kiedy już zaczniesz odczuwać objawy bólu zęba, masz jedną możliwość - odwiedź nas. Bóle zębów są prawie zawsze bezpośrednio związane z większym problemem, co oznacza, że nie ustąpią, dopóki nie uporasz się z jego przyczyną.

Podczas oczekiwania na wizytę u dentysty, oto kilka domowych środków, które są uważane za zdrętwiałe lub zmniejszyć ból związany z bólem zęba:

 • Spłukać słoną wodą - tylko solą morską.
 • Przepłukać słabym płynem do płukania ust nadtlenkiem wodoru.
 • Zimny kompres na obszarze szczęki
 • Używając ciepłych torebek z miętą pieprzową
 • Pasta czosnkowa z odrobiną soli
 • Niewielka ilość ekstraktu waniliowego

A dobrym lekarstwem, które pomaga zdrętwiać nerwy zęba i dziąseł jest Orajel.

Te środki zaradcze są tylko tymczasowe i nie będą działać w każdym przypadku. W najlepszym przypadku mogą pomóc Ci poczuć się lepiej, dopóki dentysta nie będzie mógł Cię zobaczyć.

Nieregularności lub niedopasowania szczęk, które uniemożliwiają równomierne spotkanie się zębów, dzielą się na dwie kategorie: ukąszenia nadmierne i niedostateczne. Takie rozbieżności mogą przyczyniać się do chorób dziąseł, a także sprawiać, że mówienie i jedzenie staje się bolesne i skomplikowane.

Leczenie jest uzależnione od stopnia nasilenia problemu, a kierunek postępowania zostanie przygotowany przez Państwa stomatologa lub ortodontę. Jedną z opcji będzie aparat ortodontyczny, który z czasem wyprostuje Twoje zęby do ostatecznej pozycji. Jeśli postawisz diagnozę, że potrzebujesz aparatu, będziesz musiał wybrać jeden z metalowych lub ceramicznych aparatów lub przezroczystych wyrównań jak Invisalign. Państwa ortodonta po przeprowadzeniu pełnego badania przedstawi odpowiednie opcje.

Szlifowanie zębów

Szlifowanie zębów jest czymś, o czym być może nawet nie wiesz, że to robisz, ale powoduje ogromny stres. Często w grze występują niewidoczne czynniki, takie jak lęk, zaburzenia snu, stres, depresja, alergie lub przesunięcie. Ludzie, którzy szlifują zęby mogą doświadczać intensywnego bólu szczęki, uszu lub głowy.

Choroba skroniowo-żuchwowa, czyli DSSN, jest chorobą powodującą przewlekłe bóle twarzy, szyi i nawracające bóle głowy. W niektórych przypadkach DSSN może być spowodowana zgrzytaniem zębami.

Łagodne przypadki są normalne i nie wymagają żadnego leczenia. Nawiasem mówiąc, w przypadku znacznego zużycia górnej części zębów należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Twój dentysta dopasuje Cię do stomatologicznego stróża nocnego, aby zapobiec zgrzytaniu zębami podczas snu i złagodzić ból, jednocześnie zmniejszając szanse na inne zabiegi, takie jak mosty dentystyczne, implanty lub protezy w dół drogi.

Ból szczęki

Ból szczęki jest szerokim pojęciem, więc zdiagnozowanie przyczyny może być trudne. Jako bardziej popularne źródła dentyści zwykle wymieniają problemy z zatokami, bóle zębów, zapalenie stawów, zapalenie dziąseł, zgrzytanie zębami lub wynik urazu.

Zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych (DSSŻ) są kolejnym źródłem bólu szczęki. Staw skroniowo-żuchwowy łączy szczękę z czaszką w pobliżu każdego ucha. Jest to zawias, który pozwala na płynne poruszanie się szczęką i wspomaga żucie, mówienie, a nawet ziewanie. Wszystko, co jest związane z tym stawem, może powodować ból i wpada pod parasol DSS.

Niewiele może zrobić człowiek, aby leczyć własną szczękę, jeśli występują zaburzenia. Wymaga to wyjazdu do dentysty, gdzie przeprowadzi on dokładne badanie, w tym prześwietlenie, w celu opracowania planu leczenia.

Śmierdzący oddech

Przewlekły nieświeży oddech, czyli halitoza, może być problemem społecznie i zawodowo osłabiającym. Nieświeży oddech może być spowodowany przez różne rzeczy. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale w niektórych przypadkach nieświeży oddech może być symptomem większego problemu z zębami lub ogólnego stanu zdrowia.

Nieświeży oddech może być spowodowany dietą, brakiem higieny jamy ustnej, suchością jamy ustnej, paleniem tytoniu, chorobami dziąseł lub stanami chorobowymi takimi jak refluks żołądkowy, cukrzyca lub choroby nerek.

Aby walczyć z nieświeżym oddechem, należy przyjąć rygorystyczną rutynę oczyszczania jamy ustnej, w tym szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przy użyciu odpowiedniej techniki oraz czyszczenie zębów nićmi dentystycznymi lub wodnymi. Zaleca się również dbanie o język. Powinieneś codziennie sprawdzać język, wystawiając go i sprawdzając w lusterku, czy z tyłu nie ma białej lub brązowej powłoki. Język można czyścić szczoteczką do zębów lub skrobaczką do języka, co jest mniej bolesne niż się wydaje.